1. Haberler
  2. Gündem
  3. Ankara Çankırı sınırında keşfedildi! Böylesi ilk kez görülüyor: Türkiye’de bulunan 8. tür oldu

Ankara Çankırı sınırında keşfedildi! Böylesi ilk kez görülüyor: Türkiye’de bulunan 8. tür oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Karatekin Üniversitesinden (ÇAKÜ) Dr. Öğretim Üyesi Bilal Şahin, bulduğu bu bitkiye Türkiye’nin önde gelen bitki bilimcisi Prof. Dr. Mecit Vural’a ithafen ‘Dorycnium vuralii’ adını verdi.

Ankara-Çankırı sınırında yaptığı çalışma sırasında cinsin bilinen türlerine göre değişik özellikleri olan bir bitki gördüğünü anlatan Şahin, “Bitki üzerinde detaylı inceleme yaptıktan sonra yeni bir tür olduğunu tespit ettik hatta bitkinin genetik durumuyla ilgili de araştırma yaptık. O yönden de çok ilginç özellikleri ortaya çıktı. Biz de yeni tür olarak yayınlama kararı aldık. İsmini de ‘Dorycnium vuralii’ olarak koyduk. Prof. Dr. Mecit Vural, bizim emekli profesör hocamızdır. Benim de yanında yıllarca çalıştığım, mesleği öğrendiğim hocamdır. Hocama vefamı göstermek ve saygımı göstermek adına hocamızın ismini bitkiye verdik” dedi.

Şahin, Prof. Dr. Mecit Vural’ın Dorycnium cinsinden ülkede tür tanımlayan tek kişi olduğunu ifade ederek, söz konusu bu cinsin ülkemizde 7 türünün olduğunu ve 8’inci türü de kendilerinin bulduğunu izah etti.

Şahin, ülke florasına yeni bir tür ilave ettiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Çok da güzel, enteresan bir bitki. Yayılış alanıyla da çok enteresan bir bitki. Zira bu cinsin türleri genelde Akdeniz, Karadeniz gibi ormanlık sahalarda, makiliklerde, gölgelik yerlerde, yarı çalı formunda boylu bitkilerdir fakat bu bitkimiz kısacık, 10 santimetre boyunda otsu bir tür. Bozkırda yetişiyor. Yetiştiği toprak zaten ilginç. Toprakla ilgili de inceleme yaptık. Çıplak kesimlerde yüksek seviyede bor çıktı toprakta. Borlu kısımda yetişmiyor bu bitki ama tuz ve kil oranı yüksek olan kısımlarda yaşıyor. Dolayısıyla ilginç bir toprak tercihi var. Yaşadığı coğrafya enteresan, genetik özellikleriyle gerçekten akraba türlerinden çok ilginç bir şekilde ayrılan bir tür.”

yeni-proje-3-003.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ankara Çankırı sınırında keşfedildi! Böylesi ilk kez görülüyor: Türkiye’de bulunan 8. tür oldu
Yorum Yap

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz