1. Haberler
  2. Gündem
  3. Binlerce sürücüye sevindiren haber geldi! Mahkeme kararıyla o cezalar iptal ediliyor

Binlerce sürücüye sevindiren haber geldi! Mahkeme kararıyla o cezalar iptal ediliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3 Ocak’ta Menemen Çevre Yolu’nda gerçekleşen olayda, avukat Oğuzhan Bizkevelci’ye 120 kilometre hız sınırı olan yolda 135 kilometre hızla gittiği için idari para cezası uygulanmıştı. Ancak Bizkevelci, bu kararı yargıya taşıdı ve kararın usul ve yasaya aykırı olduğunu belirterek iptal talebinde bulundu. Menemen Sulh Ceza Hakimliği, itirazı değerlendirirken hız sınırı aşımının radar cihazıyla tespit edildiğini kabul etti ancak hız sınırı aşımının tolerans sınırlarının 3 kilometre üzerinde olduğuna vurgu yaptı. Hakimlik, ‘Hız İhlal Tespit Donanımları Muayene Yönetmeliği’ne göre hız tespit donanımlarına ilişkin maksimum izin verilebilir hata değerlerinin yüzde 2 olduğuna dikkat çekti.

Hakimlik, somut olayda hız sınırının yüzde 10 toleransla 132 kilometre, yüzde 2 aşımla 135 kilometre olduğunu ancak trafik, yol, hava ve hata koşullarının etkisi birlikte değerlendirildiğinde itirazın haklı olduğuna hükmetti. Bu doğrultuda Menemen Sulh Ceza Hakimliği, idari para cezasının hukuka aykırı olduğuna kanaat getirerek kesin olarak kaldırılmasına karar verdi.

Avukat Oğuzhan Bizkevelci, kararı değerlendirirken bu kararın emsal nitelikte olduğunu ve hız ölçen cihazlarda yüzde 2 hata payının dikkate alınması gerektiğine hükmedildiğini belirtti. Bizkevelci, bu tür durumlarla karşılaşan diğer vatandaşların da haklarını arayabileceklerini ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Binlerce sürücüye sevindiren haber geldi! Mahkeme kararıyla o cezalar iptal ediliyor
Yorum Yap

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz