1. Haberler
  2. Gündem
  3. Hatay Depremzede Derneği Girişimi: En temel ihtiyaç suya bile ulaşamıyoruz

Hatay Depremzede Derneği Girişimi: En temel ihtiyaç suya bile ulaşamıyoruz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay Depremzede Derneği Teşebbüsü, “En temel lüzum olan suyun dahi erişilemeyen bir unsura dönüşmesi bizleri susuzluğa mahkûm etti ve hâlâ Hatay genelinde ciddi bir su meseleyi yaşamaya devam ediyoruz” açıklamasını yaptı. Açıklamada, depremzedelerin meselelerinin çözümü için dernek kurma teşebbüslerinin başlatıldığı duyuruldu.

Hatay Depremzede Derneği Teşebbüsü’nden yapılan açıklama şöyle:

“13 uygarlığa konut sahipliği yapmış, binlerce senelik kadim bir ananeye sahip olan hoş memleketimizi yine kurmak, geleceğimize sahip çıkmak için inatla seslerimizi birleştiriyoruz; Hatay için derneğimizi kuruyoruz. Sokak sokak, mahalle mahalle ve ilçe ilçe Hatay’ı yine kurmak için yola çıkıyoruz.

Geçmişten günümüze kerelerce devrilip yine kurulan inatçı bir şehrin isyankar çocuklarının sesleri gezecek memleketin caddelerinde. Hatay milleti olarak natürel bir afetin nasıl da büyük bir trajediye dönüştürüldüğünü ilk andan bugüne kadar gördük görüyoruz yaşıyor seziyoruz!

Yaşadığımız zelzele faciasının ardından canlarımızı konutumuzu işimizi ve sosyal yaşantımızı kaybettiğimiz yetmiyormuş gibi peşi gizeme gelen meselelerle boğuşmak zorunda vazgeçildik. Trajedinin yaşandığı andan itibaren muktedirler tarafından yalnız vazgeçilerek naçarlığa mahkûm edildik. İlk zamanlarda yaşadığımız besin kabahatedir, ısınma gibi meseleleri ve daha bir hayli makûsluğu unutmuyoruz. Ne enkaz altında günlerce bekleyen canlarımızın kurtarılmayı beklemesini ne de hayatı elinden alınmış beğendiklerimizi taşıyacak bir vasıtanın bile olmayışını unutmuyoruz. Ayrıca insan iftiharının hiçe sayıldığı bir yarıyıldan geçenler olarak bu tecrübelerin bize öğrettikleriyle yaşamayı umursuyoruz. Bu tecrübeleri bize yaşatanların bundan sonra neler yaşatabileceği mevzusunda çok derin ipuçlarına sahibiz. Dün ve bugün yaşadıklarımız yaşayabileceklerimizin fotoğrafını çiziyor sanki, görebiliyoruz!

Zelzelenin üzerinden aylar geçmiş olmasına karşın en temel lüzumlara ulaşım hâlâ neredeyse imkânsız. Şehirdeki imhalar hakimiyetsiz ve bilimsellikten uzak yapıldığından birliktesi bir asbest meseleyi doğuruyor ve hepimizde ciddi evhamlara yol açıyor. En temel lüzum olan suyun dahi erişilemeyen bir unsura dönüşmesi bizleri susuzluğa mahkûm etti ve hâlâ Hatay genelinde ciddi bir su meseleyi yaşamaya devam ediyoruz. Mekteplerin eğitime başlayacakları binalar ile alakalı yapılan analizlerin noksanlığından dolayı yeni yarıyıla nasıl ve hangi şartlarda başlanacağına dair bilinmezlik hala devam ediyor. Şehri yine ayağa kaldırma mevzubahisiyken yapılan bunca baştan savma iş talebesinden velisi ne memurundan emeklisine kadar hepimizin huzursuz olmasına neden oluyor. Bunca zaman geçmesine karşın hali hazırda bir hayli insanımızın barınacak yeri yok. Bu meselelerle beraber sayamadığımız bir hayli meseleyi yaşarken hepimizin kulaklarında aynı sual çınlıyor. Bundan sonra ne yapmalıyız ki hoşum memleketimizi yine inşa edelim? Zaman hepimizin aleyhine işliyor.

Birbirimizin takati olmayı birbirimizin yaralarını sarmayı tecrübelediğimiz ilk günden bugüne bu kentin umuduna dair dilimizden düşürmediğimiz üç kelime hayatı yine düşlemenin inancını kattı hepimize; Hatay’ı yine kaidem.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hatay Depremzede Derneği Girişimi: En temel ihtiyaç suya bile ulaşamıyoruz
Yorum Yap

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz