1. Haberler
  2. Gündem
  3. Örümcek fobisi olanlar diken üzerinde! O ilde Orta Doğu tarantulası görüldü “çok saldırgan bir tür”

Örümcek fobisi olanlar diken üzerinde! O ilde Orta Doğu tarantulası görüldü “çok saldırgan bir tür”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Görüntüler Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar’a ulaştırıldı. Prof. Dr. Satar, tarantulanın saldırgan bir yapıya sahip olmasına rağmen insanlara doğrudan zarar vermediğini, ancak alerjik reaksiyonlara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Bu tarantulaların boylarının 5 ile 7 santimetre arasında değiştiğini ifade eden Prof. Dr. Satar, tarantulaların doğadaki rolünün önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Satar, tarantulaların dişilerinin ağ örmede yetenekli olduğunu belirterek, “Bunların erkekleri, çiftleşmek için belli zamanlarda dışarı çıkar. Dişileri çok iyi ağ örücüler, toprak altında yaşıyorlar ve çok görülmüyorlar. Dolayısıyla dışarıdayken kaydedilen bu görüntüdeki örümceğin büyük ihtimal ile erkek olması gerekiyor. Doğada çekilen tüm fotoğraflarda genellikle erkek tarantulalar var. Bu görüntüde de gördüğümüz tür, kendinden daha büyük canlılara bile saldırabilecek bir tür. Fakat çok zehirli bir tür değildir. Yani insanlara direkt bir zararları yoktur” dedi.

resim-2024-06-28-014343145.png

Bu türlerin korunması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ali Satar, “Bunlar aslında çok kıymetli türler, zarar verilmemesi lazım. Bunlar doğada dengeyi sağlıyorlar. Zararlı böceklerle, kurtçuklarla, kertenkele ve küçük farelerle besleniyorlar. Doğadaki her canlının mutlaka bir görevi vardır. Onlara dikkat etmemiz gerek. Videodaki görüntüde, örümcek ilk önce kendine yönelen tehdide karşı bir savunma örneği gösteriyor ve ön ekstremitelerini havaya kaldırarak, ona saldırarak canlıyı caydırmaya, korkutmaya çalışıyor. Böyle bir hareketi var. Bu örümceklerin kendinden büyük canlılara bile saldırdıkları görülmektedir. Yani saldırgan bir tür ama insanlara, doğadaki canlılara aslında çok büyük bir zararları yoktur. Dolayısıyla bunlara zarar vermememiz lazım. Bunların doğada bir görevi var, zararlı böcekleri ve kurtçukları yok ediyorlar. Bunlarla besleniyorlar dolayısıyla bize fayda sağlıyorlar” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Örümcek fobisi olanlar diken üzerinde! O ilde Orta Doğu tarantulası görüldü “çok saldırgan bir tür”
Yorum Yap

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz