Suudi Arabistan ile yeni enerji anlaşmaları için düğmeye basıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öte yandan, Birleşik Arap Emirlikleri ile 50,7 milyar dolarlık bir uyuşma seti bulunduğunu ve bunun 29,7 milyar dolarlık kısmının enerji projelerinden oluştuğunu ifade eden Bakan Bayraktar, özellikle yenilenebilir enerji, rüzgar, güneş ve deniz üstü rüzgar enerjisi projelerinin ağırlıklı olduğunu belirtti.

Türkiye’nin enerji taktikleri de sarihliğe kavuştu. Bakan Bayraktar, 2035 senesine kadar her sene 3 bin 500 megavat güneş ve 1500 megavat rüzgar enerjisi yatırımı niyeti olduğunu dile getirdi. Bu projelerin yaşama geçirilmesiyle, Türkiye’nin enerji yapım kapasitesinin ehemmiyetli miktarda çoğalacağı ve abuhava farklılığıyla çabada ehemmiyetli bir adım atılacağı vurgulandı.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin enerji alanında Körfez ülkelerinden ciddi bir alaka gördüğünü açıkladı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar ile ehemmiyetli enerji işbirliklerinin hakikatleştirilmesi kastediliyor. Bakan Bayraktar, Suudi Arabistan’ın özellikle yenilenebilir enerji projelerine olan alakasına dikkat toplayarak, 4-5 bin megavatlık yenilenebilir enerji projesine müteveccih alakalarını aktardı. Bu teşebbüslerle beraber Türkiye’nin etraf ülkelerle bölgesel işbirliğini geliştirmeyi hedeflediği de belirtildi.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin statüsünün nükleer kuruluş olarak kazanılması ve 2024 senesinde ilk elektriğin üretilmesi tasarıyı da değerlendirildi. Ayrıca, yeni nükleer enerji projeleri için çalışmaların sürdüğü belirtildi. Trakya projesi için Çin Halk Cumhuriyeti ile görüşmelerin olgunluk seviyesine eriştiği, Sinop projesi için Rosatom ile çalışmaların devam ettiği ifade edildi. Ufak modüler reaktörler mevzusunda Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere ile işbirliği için de değerlendirmeler yapıldığı bilgisi verildi.

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin 2053’te karbon nötr olma maksadına dair de açıklamalarda bulunarak, “Kaynakta ve teknolojide net ihracatçı bir Türkiye” maksadını paylaştı.

Böylece, Türkiye’nin enerji sektöründeki büyümeleri ve beynelmilel işbirlikleri ile geleceğe müteveccih taktikleri haber diline uygun biçimde özetlenmiş oldu.

Yenilenebilir enerji alanında yapılan projeler, etrafçı ve sürdürülebilir enerji yapımı maksadına katkıda bulunarak abuhava farklılığıyla gayrete ehemmiyetli bir destek sağlayacak. Bu istikamette, Türkiye’nin 5 bin megavatlık yenilenebilir enerji yatırım niyeti, ülkenin enerji potansiyelini daha da kuvvetlendirecek ve enerji talep güvenliğine katkı sunacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Suudi Arabistan ile yeni enerji anlaşmaları için düğmeye basıldı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz