Terk edilen çiftlikte ölüme terk edilmiş, hasta 16 köpek bulundu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa’da terk edilmiş bir çiftlikte 16 köpek bulundu. Köpeklerin hiçbirinin resmi olarak pire vazgeçilmediği ve yavruların güneş ışığını dahi göremediği tanımlandı. Bulundukları yerden kurtarılan yavru köpekler de dahil olmak üzere bu tür köpeklere bakıldı. Uyuz olan köpekler en az 14 gün karantinaya alınacaktır.

Bursa’da bir çiftlikte teriyer, yorkshire teriyeri ve Spitz türü 16 köpek terk edilmiş halde bulundu. Yavruları da dahil olmak üzere köpekler bulundukları yerden HEPAD tarafından kurtarıldı ve rehabilitasyona alındı.

Hepimizin bildiği gibi tüm hayvanlar bizim bakımımıza fakirler bizlerin de görevi onlara en iyi biçimde bakmak. Ama bazı vicdansızlar yalnızca ticari emel ile köpekleri bir araya toplayıp daha sonra hayvanları vefata vazgeçip gitmişler. Ayrıntılar haberimizde…

Çiftlik sahibinden haber alınca köpeklere gittiğini ve 3 yavrunun vaziyetinin çok ağır olduğunu söyleyen HEPAD’ın kurucusu Emre Demir, “Bunlar daha evvelden kapanan bir imal çiftliğinde vazgeçilmesi nedeniyle, bakımsızken daha da bakımsız hale geliyor. Ve daha sonradan orada fark eden birey bize haber veriyor. Ve sonrasında biz alıyoruz. Hiçbirinde yonga yok. Ama zamanında üretilmişler, kullanılmışlar. Baktığınızda zati o 3 tane olan en perişanlarıydı. Gün suratı dahi görmedikleri, ilk halindeki o tırnakların uzunluğundan çok net muhakkak oluyordu. Ama tabii ki her şeyden evvel değdiğimizde kendilerini gizlemeleri, ürkmeleri, korkmaları, ne kadar hakikatinde yeisli bir hayat ifade ettiğini anlatabiliyor. Bunlar üretiliyor. İmal sonrasında, üretici orayı kapatıyor, gidiyor ve bunlar bir vakit, uzun bir vakit orada bakımsız halde duruyorlar. Daha sonra oraya gelen, orayı alan birey de bunların sağlıksız olduğunu, alınmasını rica ediyor. Zati baktığımızda rastgele bir sahibi, ailesi görünmüyor. Zira hiçbirinde yonga yok. Belki de unutuldu. Belki de öğrenerek vefata terk edildi. Başka Bir Deyişle bunu demek istemiyoruz. Zira derken de gerçekten dilim varmıyor böyle demeye ama ne yazık ki öyle görünüyor. Zati başını gizlemelerinden, geriye kaçmalarını kavrayabiliyorsunuz” diye konuştu.

Talep olduğu sürece köpek ticaretinin devam edeceğini ve bu sebeple çok rakamda hayvanın güç şartlarda yaşamaya devam edeceğini vurgulayan Demir, şöyle konuştu: “Bu hayvanların satılmaması gerektiğini her zaman söyledik. Basmakalıp natürel seleksiyonla doğup yetiştirilen hayvanlar değil. Hayvanlar insanların istemine göre üretiliyor. Bir Hayli insan arka tasarıda nasıl üretildiklerini öğrenmiyorlar ama dar alanlarda çiftleştirilerek çok rahatsız şartlarda üretiliyorlar. dedi.

Köpeklerden 3’ünün uyuz hastalığına tutulduğunu ve ötekilerinden daha fazla terk edildiğini anlatan Demir, “16 dostumuz geldi. Yarısından aşırısının genel vaziyeti iyi değil. Öbürleri karantinada. Onlara da ilk takviye yapıldı. Ama gidişatları ağır olduğu için tabii ki evvel rehabilitasyon oluyorlar. Değişikleri de eş sağlık hakimiyetlerinden geçti” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Terk edilen çiftlikte ölüme terk edilmiş, hasta 16 köpek bulundu

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz