Ankara Büyükşehir Belediyesi, Anıtkabir’in silüetine camii yapılacağı iddialarını yalanladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankaralılar burada buluşuyor TIKLA HABER ANKARA INSTAGRAM SAYFAMIZI TAKİP ET

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Anıtkabir’e 300 metre mesafedeki 35 bin metrekarelik bölgeye cami yapılacak” başlıklı haberlerle ilgili yazılı açıklama yaptı. ABB tarafından yayımlanan yazılı basın açıklamasında söz konusu iddialar yalanlandı.

ABB’DEN ‘ANITKABİR’ AÇIKLAMASI

Ankara’nın simgelerinden olan ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir’in silüetine bir camii yapılacağı iddiaları ile ilgili olarak ABB’den basın açıklaması geldi. ABB, söz konusu alanın Anıtkabir yerleşkesi ve çevresiyle ilgisinin bulunmadığını belirtti.

”MESAFESİ BİR KİLOMETRE DAHA FAZLA”

ABB’nin resmi Twitter hesabında yapılan açıklamada ”Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alınan karardaki alanın Anıtkabir yerleşkesi ve çevresi ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Cami yapılacak alan Gazi Mahallesi’nde olup, zaten halihazırda yerleşimin olduğu bir bölgedir. Anıtkabir’e olan mesafesi de 300 metre değil, 1 kilometreden daha fazladır.

İmar planı değişikliği yapılan alanın zemin kotu yüksekliği yaklaşık 856 metredir. Anıtkabir’in bulunduğu alanın zemin kotu ise yaklaşık 906 metredir. Aradaki yükseklik farkı 50 metredir. Anıtkabir’in yapı yüksekliğinin 22 metre olduğu da göz önüne alındığında cami yapılması düşünülen alanda yapılacak yapının Anıtkabir silüetini etkilemeyeceği açıktır.” denildi.

”İTİRAZLAR TİTİZLİKLE DEĞERLENDİRİLECEK”

Yazılı basın açıklamasının devamında ”Söz konusu alana ilişkin plan değişikliği onay süreci devam etmektedir. İmar planı değişikliği henüz kesinleşmemiştir. Askı sürecinde olan plana yapılacak itirazlar titizlikle değerlendirilecektir. Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimi, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve hatıralarına saygılı bir şekilde Ankara’ya hizmet etmeyi sürdürecektir.” denildi.

Haberankara.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Anıtkabir’in silüetine camii yapılacağı iddialarını yalanladı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz