Ankara’ya okumaya gelecekler dikkat! Talep arttı fiyatlar 17 bini geçti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eylül-Ekim aylarında öğrencilerin alışma ve yerleşme süreçlerini hızlı geçirebilmeleri için üniversiteyi kazandıkları şehirlere akın edileceği düşünülürken Ankara’ya da öğrenciler ev tutmak için yavaş yavaş gelmeye başladı.

Üniversite eğitimine Ankara’da devam edecek öğrenciler şimdiden ev fiyatlarını araştırmaya başlarken kiralık evlerin fiyatları asgari ücreti geçti. Emlak Müşaviri Salim Taşçı hem tayin dönemi hem de üniversitelerin açılma döneminde kiralık evlere olan talebin arttığını ve bu nedenle de fiyatların uçtuğunu açıkladı.

Emlak Müşaviri Salim Taşçı arz talep ilişkisine dikkat çekerek ”Artık arz talebi karşılayamıyor. 2 sene önce 2 bin 500 lira olan yerler 15 bin liraya, 3 bin lira olan evler ise 16-17 bin liraya çıktı” dedi. Özellikle de tayin döneminin yaklaşmasıyla birlikte evlere olan talebin arttığından bahseden Taşçı şunları söyledi;

“2 sene önce 2 bin 500 lira olan yerler 15 bin liraya, 3 bin lira olan evler ise 16-17 bin liraya çıktı. Evini 2021’den önce tutanlar şanslı. Onlar yüzde 25 zam sınırından faydalandı. Ev sahipleri ise şimdi evini istediği fiyattan kiraya veriyor. Çünkü kiralık yok”

Kiralık konut piyasası hakkında oldukça önemli açıklamalar yapan Emlak Müşaviri Salim Taşçı, ““Eylül’de üniversiteler açılacak. Öğrenciler Ağustos’tan sonra şehirlere dökülecekler. Tayin dönemi olacak. Kaos çıkacak. Artık arz talebi karşılayamıyor” dedi. Kira fiyatlarının yükselmesinin yanı sıra kiralık konut sayısının yeterli olmadığını vurgulayan Taşçı “Deprem felaketinden sonra 2,5 milyon insan 10 büyük vilayete akın etti. Ankara’ya gelenlerin sayısı 400 bin kişi. Bu 400 binin ihtiyacı en az 200 bin daire olsa zaten Ankara’da konut fazlası 225 bin. Diğerlerini de düşürürsen ortada kiralık konut kalmıyor. Diğer yandan kent göç alıyor. Yabancılar göç ediyor” açıklamasında bulundu.

Yüzde 25 sınırının kiralık ev fiyatlarının artmasında daha büyük bir rol oynadığından bahseden Taşı son olarak şöyle konuştu;

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ankara’ya okumaya gelecekler dikkat! Talep arttı fiyatlar 17 bini geçti

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz