Erdoğan: Finlandiya’nın Nato Üyeliğine Onay Sürecini Başlatıyoruz

Erdoğan: Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay sürecini başlatıyoruz
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara’da Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö’yle toplanan Erdoğan, Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün meclisteki onay sürecini başlatma kararı aldıklarını açıkladı. Ankara’ya resmi ziyaret hakikatleştiren Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la toplandı. Görüşmenin ardından iki liderin tertip ettiği ortak basın buluşmasında Erdoğan, Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün onay sürecini başlatma kararı aldıklarını açıkladı.

Erdoğan Finlandiya ve İsveç’in katılım ziyaretlerinin başlatılmasına geçen sene Madrid’de yapılan NATO doruğunda onay verdiklerini ve üçlü muhtırayla “Türkiye’nin haklı güvenlik evhamlarının giderilmesi gerektiğini kayıt altına aldıklarını” belirterek “Geride vazgeçtiğimiz zaman zarfında Finlandiya’nın üçlü muhtıradaki vaatlerini yerine getirmek için dürüst ve somut adımlar attığını gördük” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin güvenlik evhamlarını gidermek yolunda gösterdiği hassasiyet ve kaydolunan mesafeye binaen Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik” açıklamasında bulundu. NATO’nun Finlandiya’nın aboneliğiyle daha da kuvvetleneceğine inandığını söyleyen Erdoğan, İsveç’in azalık sürecine ait açıklamalarda da bulundu.

” İsveç’i Finlandiya’dan ayırmak zorunda kaldık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO’ya azalığına ait, “Sürecin nasıl ilerleyeceği İsveç’in atacağı somut adımlarla doğrudan irtibatlı olacaktır” ifadelerini kullandı. “Bizim İsveç’e karşı değişik bir yaklaşımımız yok” diyen Erdoğan, Stockholm’de yapılan şovlara işaret ederek “Ancak İsveç teröristlere kucak açtı” diye konuştu. 120 etrafında teröristin listesini İsveç Başbakanına ilettiklerini söyleyen Erdoğan, “Bu teröristleri bize vermeyince, veremeyince bizim de İsveç’e pozitif yanaşmamız muhtemel değil” dedi.

Finlandiya’da bu cins eylemler olmadığı için bu ülkeyi İsveç’deri ayırmak vaziyetinde kaldıklarını belirten Erdoğan, beklentisinin Finlandiya’nın NATO aboneliğiyle alakalı meclisteki onay sürecinin tercih evveline yetişmesi olduğunu dile getirdi. Stoltenberg: Bir an evvel meclise gelmesini umuyorum Ankara’nın kararını açıklamasının ardından bir video ileti yayımlayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Finlandiya’nın azalık sürecine ait aldığı kararı memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Stoltenberg bu adımın hem Finlandiya’nın hem İsveç’in hem de NATO’nun güvenliğini kuvvetlendireceğini belirterek “muhtemel olan en kısa zaman içinde” mevzunun mecliste oylanmasını umduğunu söyledi. Stoltenberg, Ankara’nın İsveç’in azalığına vize vermemesine ait ise, ehemmiyetli olanın “her ülkenin eş zamanlı aboneliği değil, hem Finlandiya hem de İsveç’in süratlice bütün aza olabilmesi olduğunu” ifade etti. İki ülkeden birine bir atak olması halinde NATO’nun karşılık vermemesinin düşünülemez olduğunu belirten Stoltenberg, bu ülkelerin güvenliğinin teşkilat için ehemmiyetini vurguladı. DW Türkçe’ye manisiz nasıl erişebilirim?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erdoğan: Finlandiya’nın Nato Üyeliğine Onay Sürecini Başlatıyoruz

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz