Eskişehir’de Konut İhtiyacı ve Sorunları Raporlandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Cemiyete Dönük Sanayi Kavrayışı ile Çalışıyoruz”

Eskişehir Sanayi Odası İdare Heyeti Başkanı Celalettin Kesikbaş, yaptıkları araştırmanın, Eskişehir’in kısa vadede 38 binin üzerinde ilave ev lüzumu olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, “Yeniden araştırmalar Eskişehir’de vasati ev satış ve kiralama kıymetlerinin Ankara, Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar ve Bilecik şehirlerinin çok üstünde olduğunu göstermekte. Meselelerin laflı olarak dile getirilmesi, ancak sonradan unutulması belki de bizim en büyük yetersizimiz. ESO olarak tüm gereksinim ve arzlarımızı incelikle hazırlanmış, ayrıntılı raporlarla kamuoyunun gündemine taşımaya devam edeceğiz” dedi.

Ayrıntılı bir araştırma ve çalışmanın neticesinde ortaya koydukları raporun ehemmiyetli tespitlerde bulunduğunun altını çizen Kesikbaş, “Bu rapor, Eskişehir Sanayi Odası’nın cemiyete dönük bir sivil toplum teşkilatı olma vizyonu çerçevesinde, Eskişehir’de yaşayan ve uyumunu sanayi sektöründen sağlayan 100 binin üzerindeki Eskişehirlinin ev ve barınma lüzumuna perspektif oluşturulması emeliyle hazırlandı. Sanayi sektörünü yalnızca iş insanlarından ibaret olan bir katman olarak belirlemek son derece yanlış. Sanayileşme; cemiyetin tam kesimlerini kucaklayan, ileri teknolojiyi kullanarak ulusun tüm gereksinimlerini karşılayan, işsizliği önleyen ve cemiyetin refah seviyesini yükselten en ehemmiyetli taşıt. Bugün Eskişehir’de yaşayan insanların üçte biri uyumunu sanayi sektöründen sağlıyorsa, bu insanların temel gereksinim ve meselelerini ortaya koymak, gündeme taşımak ve çözüm teklifleri üretmek de bizim en büyük misyonumuz” değerlendirmesinde bulundu.

Eskişehir Sanayi Odası, “Cemiyete Dönük Eskişehir Sanayi Odası / Eskişehir Ev ve Barınma Meseleyi Üzerine” başlıklı raporu kamuoyuyla paylaştı. ESO İdare Heyeti Başkanı Celalettin Kesikbaş, hazırlanan rapor hakkında açıklamalarda bulundu. ESO İdare Heyeti Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Eskişehir’in uzun senelerden beri tartışılan ve özellikle son yarıyıllarda sıkça gündeme gelen ev ve barınma lüzumuna müteveccih somut tespitlerde ve çözüm tekliflerinde bulunan bir rapor hazırlamak istedik. Yaptığımız araştırma Eskişehir’in kısa vadede 38.000’in üzerinde ilave ev lüzumu olduğunu ortaya koymakta. Yeniden araştırmalar Eskişehir’de vasati ev satış ve kiralama kıymetlerinin Ankara, Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar ve Bilecik şehirlerinin çok üstünde olduğunu göstermekte. Meselelerin laflı olarak dile getirilmesi, ancak sonradan unutulması belki de bizim en büyük yetersizimiz. ESO olarak tüm gereksinim ve arzlarımızı incelikle hazırlanmış, ayrıntılı raporlarla kamuoyunun gündemine taşımaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Tek Merkezli Sihrime Bir Hayli Mesele oluşturuyor”

Eskişehir’de yalnızca muhakkak merkezlerde yapılaşmaya ağırlık verildiğini ve bunun bir hayli meseleye neden olduğunu belirten ESO Başkanı Kesikbaş, “Seçenek merkez kademelenmeleri oluşturulmadığından, Eskişehir kent merkezi gitgide mekansal nitelikten uzaklaşmakta. Tek merkezli bir kent gelişimi erişim maliyetlerinin yanı gizeme, teknik altyapı ve trafik meselelerini de beraberinde getirmekte. Eskişehir’de tek merkezli, kalitesiz ve afet tehlikeyi taşıyan yoğun ev dokusunun mutasyonunun sağlanması gerekmekte. Bunun için yeni ve seçenek kent merkezleri önerilmesi ve misal yaşam alanlarının oluşturulması beklenmekte” ifadelerini kullandı.

“Uzlaşı ve İş birliği ile Kentin Meselelerine Çözüm Üretilmeli”

Eskişehir’de yaşanan ev ve trafik kasvetlerini çözmesi beklenen imar tasarılamalarının senelerdir uygulamaya geçirilemediğini ifade eden Kesikbaş, “Özellikle Kahramanmaraş merkezli zelzele trajedisinden sonra yaşanan göç dalgası ile kentteki popülasyonun çoğalmasıyla kiralık veya satılık konut bulmanın güçleştiği, her geçen gün yoğunlaşan trafiğin eziyet haline geldiği görülmekte. Ayrıca bugün Eskişehir’de kentsel ev alanlarının takribî üçte ikisi tehlikeli bölgelerde yer almakta. İmar alanlarının genişletilmemesi ve arsa üretilememesi nedeniyle alana gelen meseleler ve etraf yolunun kent için artık eksik kalmasından dolayı yaşanan yoğun trafik, bunun neden olduğu kazalar her gün yüz binlerce insanı tesirler hale geldi. Bu noktada, imar tasarılamasında yaşanan problemlerin ortadan kaldırılması için, alakalı tüm müessese ve kuruluşların, şehirde yaşayan insanların refahı ismine, uzlaşı ve iş birliğine gitmesi gerekmekte. Biz de bu noktada üzerimize düşen vazifeyi yerine getirdik ve rakamı 100 bini aşkın sanayi çalışanlarımızın ev ve barınma meselesine ait çözüm tekliflerimizi bu rapor ile hisseleştik” açıklamasında bulundu. – ESKİŞEHİR

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eskişehir’de Konut İhtiyacı ve Sorunları Raporlandı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz