1. Haberler
  2. Son Dakika
  3. Kesk Ankara Şubeler Platformu: “Tis Görüşmelerinde Sadece Tüik Verileri Esas Alınarak Bir Teklif Gelirse 16 Ağustos’ta İş Bırakacağız”

Kesk Ankara Şubeler Platformu: “Tis Görüşmelerinde Sadece Tüik Verileri Esas Alınarak Bir Teklif Gelirse 16 Ağustos’ta İş Bırakacağız”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KESK Ankara Şubeler Platformu, kamu işçileri ve emeklilerinin 2024-2025 seneleri toplu kontratı arzlarıyla alakalı bugün Eğitim Sen 1 Nolu Şube önünde açıklama yaptı. KESK Ankara Şubeler Platformu ismine açıklama yapan Burak Ustaoğlu şunları söyledi:

“GERİDE VAZGEÇTİĞİMİZ 12 SENE İÇİNDE KAYBEDEN HEP BİZ OLDUK: İktidarın kamu işçileri ve emeklilerinin 2024-2025 seneleri toplu kontratı arzlarına dair ilk önerisini sunmasına birkaç gün kaldı. Milyonların gözü o masadan çıkacak kararlara çevrilmiş vaziyette. Geride vazgeçtiğimiz 12 sene içinde kaybeden hep biz olduk. Her seferinde daha fazla fakirleştirildik, daha teminatsız hale getirildik. Konfederasyonumuz ismine bu sene görüşmelere katılan ve masanın tek kadın temsilcisi olan Eş Genel Başkanımızın İstanbul Kontratı’ni dile getirir getirmez iki yandaş konfederasyon genel başkanlarının laflı atağına uğraması da nasıl bir anlayışla karşı karşıya olduğumuza dair tarihe anekdot düşülmesini sağlamıştır. Tüm bunları teşhir etmek, arzlarımızı dile getirmek için eylem ve faallik yapmak istediğimizde ise karşımıza binlerce polis dikilmiş, müdahale edilmiş, dostlarımız nezaretine alınmıştır. Buradan bir kere daha gayretimizin öncelikli maksadının grevli toplu kontratlı asıl bir TİS masanın kurulması olduğunun altını çizmek istiyoruz. Bunu muvaffak olamadığımız sürece yandaş konfederasyonlarla iktidarın danışıklı dövüşü devam edecektir. Bir konfederasyon düşünün ki, seyyanen, ek ödeme, ilave ödeme ismi altında emekliliğimize yansımayan çoğalışların emekliliğimize yansıtılmasını bir arz olarak bile dile getirmesin. Konfederasyonlardan biri hiç dile getirmez iken, değişik konfederasyon ise laflı olarak söyleyip resmi öneri metninde ise hesaplamaya dahil etmiyor.

VASATİ ÜCRET ALAN BİR KAMU İŞÇİSİ ÜCRETİNİN YÜZDE 70’İNİ KİRAYA AYIRMAK ZORUNDA KALIYOR: Vasati ücret alan bir kamu işçisi ücretinin yüzde 70’ini kiraya ayırmak zorunda kalıyor. Yiyecek maliyetleri aldı başını gidiyor. Yalnızca son bir ayda temel yiyecek maddelerine yüzde 30’un üzerinde zam yapıldı. Öncelikle tüm kamu işçilerine brüt 8 bin 138 TL olarak verilen ilave seyyanen tahsisat taban aylık katsayısına dahil edilmelidir. Bu çerçevede, mevcutta iktidarın ‘en düşük ücret’ olarak ifade ettiği ücretin dört karakter bir aile için fukaralık hududu üzerine, başka bir deyişle 2024 seneyi ocak ayı haysiyetiyle 45 bin TL’ye çıkarılmasını istiyoruz. Artan hayat pahalılığı karşısında bugün hiçbir karşılığı kalmayan eş takviyesinin 3 bin 310 TL’ye çıkarılmasını istiyoruz. Bir bebeğin üç günlük bez, mama lüzumunu dahi karşılamaktan uzak çocuk takviyesinin her çocuk için 2 bin 220 TL’ye çıkarılmasını istiyoruz. Evi olmayan kamu işçilerine megakentlerde 7 bin 500 TL, değişik şehirlerde 5 bin 000 TL kira desteği verilmesini istiyoruz.

16 AĞUSTOS’TA İŞ BIRAKACAĞIZ: Değişik TİS görüşmelerinde olduğu gibi bir kere daha TÜİK bilgileri temel alınarak yalnızca birkaç başlıkta önümüze bir öneri kazançsa KESK olarak kabul etmeyeceğimizi ve 16 Ağustos 2023 Çarşamba günü imalden gelen eforumuzu kullanarak iş vazgeçeceğimizi buradan bülten ediyoruz. Masada ittifak halinde olan iki konfederasyona ve bunların dışında kalan kamuda teşkilatlı tüm konfederasyonlara buradan çağrıda bulunuyoruz, arzlarınız ve söylemlerinizde minimum seviyede bir samimiyet varsa gelin emekten, işçilerden, emeklilerden yana beraber davranış koyalım ve en demokratik hakkımızı kullanarak genel greve gidelim. İnanıyoruz ki, böylesi ortak bir davranış ve eylem karşısında iktidar 24 saat geçmeden önerisini revize etmek ve arzlarımızı karşılamak vaziyetinde kalacaktır. KESK olarak, toplu kontrat sürecinin gerçek yetkilisi ve öznesi olarak gördüğümüz tüm kamu işçilerini, emeklilerini fukaralık hududu üzerinde, insanca yaşamaya yetecek fiyat için omuz omuza vermeye, fakirliğe, sefalete karşı ortak çabayı yükseltemeye davet ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kesk Ankara Şubeler Platformu: “Tis Görüşmelerinde Sadece Tüik Verileri Esas Alınarak Bir Teklif Gelirse 16 Ağustos’ta İş Bırakacağız”
Yorum Yap

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz