KKTC’nin Ankara Büyükelçisi: Rusya’nın konsolosluk hizmetine ihtiyacı vardır

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Korukoğlu, Moskova idaresinin KKTC’de konsolosluk açma kararı aldığı güzergahında çıkan haberleri İHA’ya değerlendirdi. Korukoğlu, KKTC ulusunun çok barışçıl bir ulus olduğunu belirterek, “KKTC çok huzurlu bir yerdir. Ülkemizde değişik ülkelerden yabancılar vardır. Bunun yanında Rus yurttaşları da vardır. Rusya’nın da natürel ki Rus yurttaşlarına konsolosluk hizmetine gereksinimi vardır. Rusya da konsolosluk hizmeti vermek istiyor kendi yurttaşlarına. Mevzu bundan ibarettir. Sayın bakanımızın da bu mevzu hakkında açıklaması olmuştur. Tanıma anlamı çıkarılacak bir vaziyet değildir. Yalnızca Rusya’nın kendi yurttaşlarına konsolosluk hizmeti vermek istemesidir” ifadelerini kullandı.

KKTC’de yaşayan yabancılar için konsolosluk hizmeti vermek isteyen herkese kapılarının sarih olduğunun altını çizen Korukoğlu, “Rusya’da olduğu gibi, başka ülkelerde olduğu gibi” diye konuştu.

KKTC’nin Türkiye ile tanımlamış olduğu yeni bir siyaseti olduğunu dile getiren Korukoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda geçen sene KKTC’nin tanınmasına ait çağrıda bulunmuştu. Bunların hepsi masadadır. Ehemmiyetli açıklamalardır, ehemmiyetli büyümelerdir. Yeni siyasetimiz budur ve bunda da kararlıyız” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın TDT KKTC’nin gözlemci aza olduğu üçüncü kuruluş olduğunu anımsatan Korukoğlu, “Daha evvel de İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na gözlemci aza oldu. Burada ehemmiyetli bir fark KKTC, TDT’ye anayasal adı olan KKTC adıyla aza oldu. Bu bizim için ehemmiyetli bir safhadır. TDT aza ülkeleriyle ilişkilerimizi her anlamda geliştirmek için gayret gösteriyoruz. Umarım ilişkilerimiz ilerleyen yarıyılda arzu edilen seviyeye yükselecektir” ifadelerini kullandı. – ANKARA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KKTC’nin Ankara Büyükelçisi: Rusya’nın konsolosluk hizmetine ihtiyacı vardır

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz