Onkoloji Hastanesi “Özel” Poliklinikle Depremzede Hastalara Hizmet Veriyor

Onkoloji Hastanesi 'özel' poliklinikle depremzede hastalara hizmet veriyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Başhekimi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, zelzele bölgesinden gelen hastalar için özel bir poliklinik kurulduğunu, şu ana kadar 200’ü kanser hastası 1000’in üzerinde şahsın buraya müracaat ettiğini belirterek, “Zelzele bölgesinde rastgele bir biçimde rehabilitasyon süreci topallayan kanser hastalarımız bize 24 saat erişebilir.” dedi.

Altuntaş, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan zelzelelerden etkilenen hastalar için yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgileri paylaştı.

Depremin yaşandığı günün sabahı bölgedeki sağlık çalışanlarıyla bağlantıya geçerek lüzumların tespit edildiğini aktaran Altuntaş, “Sağlık Kurumumuzda zelzele bölgesinden gelen hastalar için özel bir poliklinik açtık. Hastalarla alakalı süreçlerin süratlendirilmesi ve basitleştirilmesi emeliyle bu uygulamayı başlattık. Şu ana kadar bu polikliniğe zelzele bölgelerinden 1000’in üzerinde hasta müracaat etti. Bu şahısların 200’ünü kanser hastaları oluşturdu.” dedi.

Altuntaş, zelzele bölgesinden gelen 200 hastanın 120’sinde solid urlar, 60’ında lösemi, lenfoma gibi hematolojik kanser cinsleri bulunduğunu, 4 şahsın kemik iliği nakli sürecini idarediklerini ayrıca yeni kök hücre nakli olmuş hastaların bu grupta yer aldığını anlattı.

“Psikolojik destek üniteyi kurduk”

Bazı hastaların uyuyarak kimilerinin de ayakta rehabilitasyon süreçlerini yürüttüklerini belirten Altuntaş, sağlık kurumunun sosyal hizmet takımlarıyla zelzele bölgelerinden gelen kanser hastalarının ailelerinin, Ankara’da muhtelif yerlere yerleştirilmesi ve temel lüzumlarının da karşılanmasını sağladıklarını söyledi.

Prof. Dr. Altuntaş, “Ayrıca depremzede hastalarımızın yaşadığı travma ve stres bozukluğuna müteveccih psikolojik destek üniteyi kurduk. Buradan da 30’u kanser hastası takribî 100 ortamında hastamız hizmet aldı. Hali Hazırda bu çalışmalarımız devam etmekte.” diye konuştu.

“Kanser hastalarında rehabilitasyon sürecinin topallamaması çok ehemmiyetli”

Sağlık Kurumundan her kademeden sağlık çalışanının zelzele bölgelerine gitmek için gönüllü olduğunu da vurgulayan Altuntaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kanser rehabilitasyonu kaliteli ve özellikli rehabilitasyonlardır. Hem dozun yoğunluğu hem de rehabilitasyon sürecinin topallamaması gerekir. Özellikle hematolojik kanserlerde hastaların süreçlerin uzamadan rehabilitasyonlarını kumpaslı almaları çok ehemmiyetli. Afet gibi vaziyetlerde de bu süreçler ne yazık ki topallıyor, uzuyor.

Son zelzele trajedisinde de bölgede yüzde 40 ortamında kanser hastasının rehabilitasyon sürecinin topallayabileceğini öngörmüştük. Bu sebeple süratle bölgedeki doktorlarla bağlantıya geçerek gereken çalışmaları yürüttük, sağlık kurumumuzdaki özel polikliniği oluşturduk. Zelzele bölgesinde rastgele bir biçimde rehabilitasyon süreci topallayan kanser hastalarımız bize müracaat etebilir, özel polikliniğimizle, servisimizle hastalarımız için hazırız, bize 24 saat erişebilirler.”

Zelzeleden birkaç gün evvel kanser tanısı aldı

Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde rehabilitasyon gören 58 yaşındaki Hasan Kövce ise ailesiyle Hatay’ın Defne ilçesinde yaşadığını belirterek, “Akciğer kanseri tanısını zelzeleden birkaç gün evvel aldım, zelzele olmasa gerçeğinde o gün Adana’da ilk kemoterapimi alacaktım. Zelzele yaşanınca Ankara’ya geldik. Devletimiz bize sahip çıktı, misafirhanede kalıyoruz, hekimlerimiz burada bize kucak açtı. Rehabilitasyonum iyi gidiyor, gayet iyiyim, zelzeleyi sıçrattık bunu da yeneceğim allahın izniyle.” dedi.

Zelzele gecesi eşi, gelini ve torunuyla olduğunu anlatan Kövce, son anda dışarı çıktıklarını dile getirdi.

Tıbbi Onkoloji Muayenehaneyi Yönetimsel Mesulü Doç. Dr. Cengiz Karaçin de Hasan Kövce’ye süratle rehabilitasyon protokolünün başlatıldığını, kendisinin emin yarıyıllar sağlık kurumunda uyuyarak kemoterapi aldığını, gidişatının gayet iyi olduğunu kaydoldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Onkoloji Hastanesi “Özel” Poliklinikle Depremzede Hastalara Hizmet Veriyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz