Si̇vas’ta Yht Heyecani

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılacak olan Ankara- Sivas Yüksek Süratli Tren YHT hattında son hazırlıklar bitirildi. AK Parti Milletvekili Abdullah Güler, “Bu yatırımla beraber bölgemiz allahın izniyle hem ticari, hem sanayi kuruluşları açısından büyük bir tesire sahip olacak. Ticari yaşama büyük bir canlılık sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Sivas’a gelerek açılışını yapacağı Ankara- Sivas Yüksek Süratli Tren hattında ve Sivas YHT Garı’nda son hazırlıklar bitirildi. Proje ile Ankara-Sivas arası 12 saat olan seyahat süresi 2 saate, Ankara-Yozgat arası ise 1 saate inecek.

Proje ve açılış hakkında bilgi veren AK Parti İstanbul Milletvekili ve yeni yarıyıl Sivas milletvekili adayı Abdullah Güler, Sivas’ın bu müjdeyi senelerdir beklediğini belirterek, “Cumhurbaşkanımız yarın Ankara’dan 12.00 gibi yola çıkacak. İlk etapta Kırıkkale’de, daha sonra Yozgat’ta ve akşam 17.00 sıralarında Sivas’ımızda karşılayacağız. Hayırlı, uğurlu olsun. Takribî 2 saatlik bir zaman da Ankara-Sivas arasında seyahat bitirilmiş olacak. Büyük bir mutasyon sağlayacağını düşünüyorum. İç ve dış turizm açısından, uzak doğu ülkelerindeki özellikle Ankara uçuşlu yabancıların da Sivas’a 2 saatlik mesafede erişeceklerini ve bu biçimde sarih hava müzesi biçimindeki kentimizin de turist sürükleyeceğini düşünüyorum. Aynı zamanda ticari yaşama da büyük katkıları olacağını düşünüyorum. 2023 Cumhurbaşkanlığı yatırım listesine baktığımızda Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olduğunu görüyoruz. 64 milyarlık büyük bir yatırıma Sivas’ımız bu biçimde kavuşmuş olacak. Bu yatırımla beraber bölgemiz allahın izniyle hem ticari, hem sanayi kuruluşları açısından büyük bir tesire sahip olacak. Ticari yaşama büyük bir canlılık sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

‘ERZİNCAN-ERZURUM HATTI DA YAPILACAK’

YHT hattının Sivas’tan sonraki etabının da devam edeceğini belirten Güler, “Yalnızca Türkiye hudutları içerisinde değil, ilerleyen zamanlarda belki 10 senelik zaman diliminde Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine gidebilecek büyük bir İpek Yolu projesinin ayağında ehemmiyetli bir yatırım projesi olacağına inanıyorum. Varsayımı önümüzdeki birkaç sene içerisinde Erzincan-Erzurum bölgesi, daha sonraki senelerde de Orta Asya’ya gidecek. Azerbaycan, Türkmenistan gibi Türk Cumhuriyetlerinde bu irtibatı kuracak ve aynı zamanda kardeş cumhuriyetlere de bu süratli tren yatırımlarıyla birlikte çok daha büyük ortaklık ve iş birliği büyüyecektir” diye konuştu. DHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Si̇vas’ta Yht Heyecani

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz