1. Haberler
  2. Son Dakika
  3. Yurt genelinde sıcaklıklar kademeli olarak düşecek

Yurt genelinde sıcaklıklar kademeli olarak düşecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA – Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Varsayım Uzmanı Şahin Şahbaz, “Hava sıcaklıklarımız, Marmara, Kıyı Ege ve yurt genelinde mevsim bayağılarının 6 ila 10 derece üzerine izliyor. Bu sıcaklıklar devam edecek ancak yavaş yavaş, hafif bir düşme bekliyoruz” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Varsayım Uzmanı Şahbaz, yurt genelinde beklenen hava gidişatına ait yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde yoğunlukla az bulutlu, sarih bir havanın egemen olacağını söyledi.

“Yurdun Kuzeybatısında yer yer Karadeniz’in kıyı kesimleriyle Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda mevzi sağanak yağışlar bekliyoruz” diyen Şahbaz, şöyle devam etti:

“Hava sıcaklıklarımız, Marmara, Kıyı Ege ve yurt genelinde mevsim bayağılarının 6 ila 10 derece üzerine izliyor. Bu sıcaklıklar devam edecek ancak yavaş yavaş hafif bir düşme bekliyoruz. Özellikle yurdun Kuzeydoğusundan başlayarak sıcaklıkların önümüzdeki hafta yurdun kuzey kesimlerinde mevsim banalleri ortamına inmesini bekliyoruz. Ancak yurdun güney kesimleri, Akdeniz, İç Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise mevsim bayağılarının 4 ila 6 derece üzerinde izlemeye devam edecek sıcaklıklar.”

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin etkilendiği bölgelerde rastgele bir yağış temennisinde bulunmadıklarını kaydolan Şahbaz, “Hava genel olarak az bulutlu, sarih olacak. İnsanları sıcaklık dışında etkileyecek meteorolojik bir vaka beklemiyoruz. Zelzele bölgesinde sıcaklıklar 6 ila 10 derece üzerine izliyor” ifadelerini kullandı.

“Yeni Türkiye rekoru kırmayı beklemiyoruz”

Şahbaz, Akdeniz ve Ege’nin iç kesimlerinde sıcaklıkların mevsim banalleri üzerinde olacağını vurgulayarak, “Türkiye’de önümüzdeki günlerde sıcaklığın kademeli olarak düşeceğini söylemiştim. Önümüzdeki günlerde Türkiye rekorunu kırmayı beklemiyoruz ancak şehir, ilçe bazında rekorlar kırılabilir. Özellikle yurdun iç ve güney kesimlerinde sıcaklıkların hali hazırda mevsim klasiklerin oldukça üzerinde izlediğini söylemek gerekir” diye konuştu.

İstanbul’da hava sıcaklıkları düşüyor

Ankara, İzmir ve İstanbul’da önümüzdeki hafta herhangi bir yağış beklenmediğini dile getiren Şahbaz, şunları kaydetti:

Ankara‘da cuma günü 38 derece, cumartesi günü 37 derece, pazar günü de 36 dereceye düşüyor. Kademeli bir düşüş var. İstanbul’da cuma günü 31 derece olan azami sıcaklık cumartesi 30, pazar günü tekerrür 31 dereceye çıkıyor. İzmir’de de 34 derece olan sıcaklık cumartesi günü 33 dereceye iniyor, pazar günü de tekerrür 34 dereceye çıkıyor.”

Hava Varsayım Uzmanı Şahbaz, sıcaklıkların kuzey kesimlerde birkaç derece düşeceğini, ancak güney kesimlerde mevsim bayağılarının üzerinde devam edeceğini aktararak, “Yurttaşlarımızdan özellikle kronik hastalığı olanlar, yaşlılar, çocuklar gündüz güneşin dik geldiği saatlerde olası olduğu kadar dışarı çıkmazlarsa iyi olur. Rüzgar önümüzdeki üç gün süresince Marmara ve Kuzey Ege’de poyrazdan saate 40 ila 60 kmye yakın esen rüzgarlar göreceğiz. Azıcık da Marmara ve Kuzey Ege’deki serin havada poyrazların tesiri olacağını düşünüyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yurt genelinde sıcaklıklar kademeli olarak düşecek
Yorum Yap

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz