Batıkent Haberler, Batıkent Gündem, Son dakika Batıkent.
Batıkent, Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bir mahalledir. Yenimahalle ilçesinin takribî yarısını oluşturmaktadır. Türkiye’nin en büyük çağdaş mesken projelerinden biridir. Ankara metrosu Ankara Metro logo.svgM1 ve Ankara Metro logo.svgM3 hatlarının son istasyonu Batıkent’tedir.

Batıkent’in popülasyonu, bağlı olduğu Yenimahalle ilçesinin takribî yarısı kadardır. Popülasyonu orta ve orta-üst kazanç grubu insanlar oluşturur. İlk kurulduğu senelerde durgunlar daha çok sanatçı, akademisyen ve memur grubundan oluşmaktaydı. Batıkent’in 2020 seneyi ile beraber popülasyonu 243.180 şahıs olarak bir senede %2,87, on senede ise %30 çoğalmıştır. Batıkent’in en kalabalık mahallelesi 56.464 şahıs ile Turgut Özal Semti olurken, ardından 37.370 şahıs ile Kardelen Semti ve 31.497 şahıs ile Yeni Batı Semti takip etmektedir.

Ankara ‘nın şehir merkezine uzak olsa da gelişmek, evcil hayvan beslemek ve kaostan uzak kalabilmek için ideal mesken mekanı. banliyövari, hoş bir mahalle.

Batıkent, Ankara’nın belediye başkanlarından Vedat Dalokay’ın 1973 senesinde Ankara Belediye Başkanlığı’na seçilmesi ile beraber, eğri kentleşme meselesine çözüm olarak oluşturulmuştur. Pek çok ad düşünülmüş ancak projenin Ankara’nın batısında reelleştirileceği netleştiğinde de ad kendiliğinden ortaya çıkmıştır: Batıkent. Batıkent’in, özellikle Murat Karayalçın yarıyılında altyapısının geliştirilmesi ve Melih Gökçek yarıyılında da metronun bitirilmesiyle erişim bakımından bir hayli meseleyi halledilmiştir.

Projenin yaşama geçirilmesi için bugünkü Batıkent’in hemen hemen tamamı kamulaştırılmıştır. Katılımcı, demokratik bir biçim içerisinde uygulama istenildiğinden, bu isteğe uygun olarak 1979 senesinde Kent-Koop kurulmuş, Kent-Koop üstlendiği misyona uygun olarak hemen faaliyete başlamıştır. 1987 senesinde de Dünya Ev Seneyi Ödülü’nü almıştır. Batıkent projesi başlangıçta sosyal ev projesiydi. Ancak zaman içerisinde muhtelif farklılıklara uğrayarak bugünkü halini almış ve Ankara ‘nın gözde mesken alanlarının başlarında gelmeye başlamıştır. Batıkent, bu gelişimleri ile haliyle tahlilcilerin de dikkatini sürüklemiş, muhtelif güzergahlardan araştırmalar yapılmıştır

her evin otoparkı ve yeşil alanı olmasını yadırgayanların görmesi gereken mahalle. halı kadar da olsa bahçeniz elinizle diktiğiniz çiçeklerin büyümesine izler, çayınızı, kahvenizi, rakınızı yudumlarsınız şehir keşmekeşinden uzakta.

Batıkent, Ostim’e yakın olması ve İstanbul yolu üzerinde olması sebebiyle emlak piyasasında arz gören bir mahalledir. 2007 senesinde, Batıkent’te bulunan gayrimenkullerin maliyeti vasati ayda %10 çoğalmıştır. [1] Fakat, bu çoğalışlara karşın Batıkent’teki emlak maliyetleri şehir içine göre oldukça düşük seviyededir. [2]19 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Son senelerde Batıkent’e yapılan Atlantis AVM, Alan Batıkent, Batı Park AVM, CarrefourSA, Gimsa alışveriş merkezleri mahalledeki ekonomik yaşamı canlandırmıştır. Fakat, tam bu yatırımlara karşın Batıkent’te yaşayanların çoğu Batıkent dışında çalışmaktadır. Bu sebeple, Batıkent kendi başına bir ekonomik merkez haline gelememiştir.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz