Demetevler Haberler, Demetevler Gündem, Son dakika Demetevler.
Demetkonutlar Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı mahalledir.Dar caddelerde, yüksek apartmanları ile öğrenilir. Bir Hayliyi daha önceki senelerde firari yapılmış olup, zaman içinde çıkan bağışlamalarla legal zemine oturmuştur. Mahalle hudutları içerisinde Havacılar Sitesi, Cemre Parkı, Sağlık Kurumu Metro İstasyonu, Yenimahalle Gençlik Merkezi ve Sami Efendi Camii yer alır. Ankara’nın çinçin semtinden sonraki en belalı mahalleyidir. metro ile bu muhitten geçer iken kimi zibidilerin yanındakilere “hey arkadaşım burası da ankaranın harlemi oluyür” dediklerini dinleyebilirsiniz. Ankara’da, konutların büyük çoğunluğunun gecekondu olduğu mahalle.

Ankara’nın cadde çeteleri, batakhaneleri ve islamcılarıyla meşhur, gotik yellerle bezeli, asla güneş görmemesinden mütevellid ot bitmeyen apartman bahçelerine sahip bolca lümpen kapsayan en karışık sosyokültürel yapıya sahip mahalleyi. cadde aralarında doğan, şahin parçalarını bulabileceğiniz nalburcularından baharatçılara, tabelacılardan ucuz fotoğraf atolyelerine, atari, düğün, uzakdoğu kavga et salonlarından apartman altı oto yıkayıcılarına dek uzanan çeşitlikteki dükkanlar. kimi caddelerde oduncu dahi var. azıcık esentepe tarafına çıkılırsa sararmış otlarla kaplı arsalarda yayılan atlar dahi görmek muhtemel. tır ve kamyon parkları, bir köşede terk edilmiş kamyon karoserleri. neredeyse sürreel bir mekan.

evet binalar uzundur ama hala konutların, dükkaların tapusunda tarla yazar. 15 katlı gecekondudur başka bir deyişle hepsi. metro geçerken binalar sallanır. asansörlere binmek vicdan ister. en küçük zelzelede biz horlamaya devam ederken dayım çoktan caddeden telefonumuzu arar.

buna karşılık rahat mahalledir. konuta kız atana, saçı uzun geçene, her gece içki komasına giren, namaz kılanına, çarşaf giyenine, orospuluk yapanına, adam vuranına, top oynayanına çoğu kimse karışmaz. 60 daireli bir binada zati sizi tanıyan ancak katınızda oturan komşularınız olur. üst katta ki kızları sevgili hatta fuck buddy dahi edinebilirsiniz -ki misalleri görülmüştür-. belalı tipleri yok mudur? tabi ki vardır, ama hangi mahallede olmadığını söyleyebilirsiniz. burada azıcık fazla diyenler olacaktır elbette ama popülasyon yoğunluğuda mağlumdur. çakal/popülasyon yaparsak her mahallenin oranına yakın çıkacaktır.

öncelikle demet ankara’nın özetidir dersek sanırım yanlış olmaz. neden böyle diyoruz; zira en başta demet denilen 7 cadde 12 sokaktan mütevellit 3 ayrı mahalleden oluşan bölgenin içerisinde eldivenden merdivene her cins insan mevcuttur. söylendiği gibi mini eteklisinden kara çarşaflısına, metalcisinden şakirtine her tip bu bölgede mevcuttur. ankara’nın çoğu yerinde görülen eş insanlardan oluşan mahalli yapı burada görülmez. bunun öncelikli sebebi fazla bir nufüs yoğunluğunu barındırmasının yanında enteransan sosyokültürel yapısıdır. bu kadar değişik tipi barındırması sayesinde, sanıldığının aksine bir kültürel kamplaşmayı bu yaşıma kadar görmedim diyebilirim. misalin bazı bölgelerinde devingeni tipler yoğunken bazı yerlerinde kürtler yoğundur ama bu yoğun bölgelerde dahi yukarıyada bahsettiğim değişikleşme yeniden rahatlıkla göze çarpar. o surattan yoğunluktan maksat bir cins için öbürlerine göre daha baskın olma halidir o kadar.

fiziksel görünüm herkesin bildiği üzere saçmasapandır. neredeyse semtin montajı esnasından itibaren burada ikamet eden bir aileye üye olduğumdan mimarinin gelişimini az çok öğrenirim. anadoludan kopup gelen ilk başlarda inşaatçı kalfası sonraları müteahhid ünvanlı bir kaç şahıs tarafından şekillendirilmiş bu mimari, zaman içerisinde imarlı binaların yükselmesi ile iyice absürtleşmiştir. bir caddesine girip ilerlerken gizeme üzerinde 10 – 12 katlıdan 3 katlıya kadar bir hayli binayı yanyana göreöğrenirsiniz. bu binalar kat rakamı ve dış görünüş olarak birbirine benzemedikleri gibi kendi içlerinde de bir geçim göstermezler. bu surattan tüm semte binalar biçiminde yapılaşmış gecekondular denmesi bir nebze doğrudur. ancak bu binaların bir çoğu gecekondular gibi derme çatma değil gayet betonarme yapılardır. sağlamlıkları tartışılır tabi netlikle ama bakınca gecekonduya değil binaya eşler. bu anadolu menşei küçük müteahhidlerin az alanda çok iş yapma tasaları tüm bu mimariye de ortaya çıkarandır bir bakıma, yer yer 60 daireli binalarla karşılaşılsa da genelde 10 katlı 40 ar dairelik binalar yapmışlardır.

en cümbüşlü taraflarından biri de doğan görünümlü şahinlerdir. hatta hadiseyi mübalağa etenlerde vardır. ankara’da şehir efsanesi olan lamborghini görünümlü şahine bu mahallede tesadüfülmüştür*. modifiye ile uğraşan bir dost şahinin kapılarını yukarıya doğru açarak şahin’e muhteşem bir karizma katmıştır*. bu dostla bala’nın karahamzalı köyünde bir düğünde karşılaşmışlığımızda vardır.

Apartmanları sıkışık tertipte ve 10-12 katlıdır. bu surattan ankara nın popülasyon yoğunluğu en büyük bölgelerinden olmalıdır. ana sokakları oldukça geniş olmasına karşın, bunca yoğunlukta apartman serinkanlılarının taşıtlarını her iki kenara hatta iki gizeme halinde parketmeleri neticeyi trafik akıcı değildir. demetkonutlar parkı ve cemre parkı diye iki geniş parka sahiptir. hiç yapıldığını gözlerimle görmesemde cemre parkında karting için bir de pist bulunur. Mahalle hudutları içerisinde her türlü insan tipinin bulunduğu yerdir.içerisinde ne ararsanız bulursunuz.zamanında sahte para basımı dahi yapılmıştır.kişiler konuta matbaa makinaları döşemişlerdir.mini eteklisinden.kara çarşaf giyene kardar herkes…

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz