3.7 milyon emekliyi bekleyen tehlike: Zam alamayabilirler – Ankaragündem

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı temmuz ayında yapılacak zamda. Yapılacak zam haftaya netleşecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl iki defa 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor. İlk 6 ayda enflasyonun yüzde 25-27 civarında olması bekleniyor. Zam oranı haftaya açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netlik kazanacak.

Son yıllarda emeklilere refah payı da veriliyordu. Hükümet kanadı emekliye refah payı için kapıyı kapatırken, kök maaşlara zam yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor.

Kök maaşı 7 bin 500 lira olan bir emekliye yüzde 26 zam gelmesi durumunda, kişinin kök aylığı 9 bin 450 liraya çıkıyor. 378 TL’lik ek ödeme de eklendiğinde emeklinin maaşı 9 bin 828 TL’de kalıyor. Bu da 6 ay boyunca emeklinin 10 bin TL maaş almaya devam edeceğini gösteriyor.

CNBC-e yayınına katılan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Güray Bülbül, yaklaşık 3,7 milyon emeklinin kök aylık nedeniyle zam alamama ya da düşük zam alma riskine dikkat çekerek “Meclis açık olduğu için konuda bir gelişme beklenebilir” dedi.

Bülbül konuyla ilgili şunları kaydetti: “Öncelikle 10 bin TL altında aylık alanların seyyanen 10 bine tamamlanması gerekiyor. Sorunu kökten çözmek adına sonrasında enflasyon oranında zam getirilmesi daha doğru olacaktır. Böylece zam alamama ihtimali ortadan kalkar.”

Bülbül, uzun vadede emekli aylık bağlama oranının artırılmasının ve 2000 sonrasına intibak getirilmesinin sorunları ortadan kaldıracağına dikkat çekti.

Öte yandan kulislerde en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL’ye çıkarılabileceği belirtiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
3.7 milyon emekliyi bekleyen tehlike: Zam alamayabilirler – Ankaragündem

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz