Banka şubelerinde 10 bin TL sınırı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazı bankalar 10 bin TL altındaki operasyonların vezneden yapılmasını tamamıyla menetti, bir hayli banka da uzun müddettir belli bir meblağın altındaki nakit para operasyonları için alıcılarını ATM’lere yönlendiriyor.

Banka çalışanlarının Cumhuriyet’deri Alican Polat’a verdiği bilgiye göre 10 bin TL meblağının altı için ödeme ekranları tamamen kapatıldı. Vezneden asgari harekât meblağı, bazı bankalarda 20 bin TL’ye kadar yükselirken bazı bankalar ise bu mevzuda bir kısıtlama sunmuyor. Ancak vezneden yapılan nakit çekim harekâtlarında harekât fiyatı kesiyor. Bankalar bu uygulamanın sebebinin genel olarak alıcıyı dijitalleşmeye teşvik etmek olduğunu söylerken banka çalışanları “Vezneler para sürükleme operasyonlarıyla boğuşup kredi kartı, kredi ve ek hesap satışı yapamıyor diye bu uygulamaya geçtiler” dedi.

Bu hücumların maliyet düşürmek için yapıldığını söyleyen bankacılık uzmanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, “Bankalar uzun zamandır bunu yapmaya çalışıyor. Hem kiralardan hem emekçi maliyetinden kısmak, şubeleri küçültmek istiyorlar. Yaşlı ve manililer zorlanacak natürel ki ama işte kapitalizm budur. 10 bin TL limit kulağa çok gelebilir ama 370 dolar ediyor” dedi.

Harcayıcı Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz de harcayıcı yasasını andırdırarak şunları vurguladı: “Yasaya göre sergene koyduğunuz mülkü satmak, vaat ettiğiniz hizmeti vermek zorundasınız. Bankaların bu uygulaması kabul edilemez. Tanımlanan asgari meblağlar emekli ücretinin üstünde. Yaşlı, manili, korunmasız yurttaşlarımız banka içinden harekâtlarını güvenle yapma hakkına sahiptir. Kaldı ki bozuk ATM şikâyetleri sıklaşıyor, sokak sokak ATM aramak zorunda değiliz. Bu mevzuyu Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu ile görüşeceğiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Banka şubelerinde 10 bin TL sınırı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz