Elektrikli araçlar patlıyor mu? İçten yanmalılar daha güvenli diyenlere Renault’un eski Türkiye CEO’su yanıt verdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrikli otomobillerin bataryasında yaşanan patlama görüntüleri dünya gündeminde yer aldı. Dünyayı ikiye bölen görüntülerde, elektrikli araçların patlayıp patlamadığı merak konusu oldu. İçten yanmalı otomobillerin daha güvenilir olduğu savunulurken Renault eski Türkiye Ceosu’ndan açıklama geldi.

Renault Türkiye’nin eski CEO’su Hakan Doğu, elektrikli araçlar ve içten yanmalı motorlara sahip araçların yangın riskleri hakkında dikkat çekici bir paylaşımda bulundu. Doğu, Türkiye’deki yüksek orandaki eski araç parkının asıl tehlike olduğunu vurgulayarak, elektrikli araç yangınlarının algıda seçicilik sonucu daha fazla gündeme geldiğini belirtti.

Hakan Doğu’nun tweetine göre, Türkiye’de araç parkının %25’ini oluşturan 30 yaş ve üzeri araçlar, yangın riski açısından büyük bir tehlike arz ediyor. “Yürüyen tabutlar” olarak nitelendirdiği bu araçların sıkça yanma vakalarına karıştığına dikkat çeken Doğu, elektrikli araç yangınlarının ise mevcut koşullarda söndürülmesinin neredeyse mümkün olmadığını ifade etti.

63d8f02aacde297e49a26363-approved-thumbnail-lg-energy-solution-ltd-uk-cbsid035-pm-20220513-2-1.jpg

Elektrikli araçların yangın durumunda söndürülmesinin zorluğuna rağmen, bu tür olayların sıkça gündeme gelmesini “algıda seçicilik” olarak değerlendiren Doğu, medyanın ve kamuoyunun bu konuya aşırı odaklanmasının nedenlerini sorguluyor. Elektrikli araç yangınlarının, teknolojinin popülerliği ve göz önünde olması nedeniyle daha fazla dikkat çektiğini vurguluyor.

Doğu ayrıca, itfaiye teşkilatlarının elektrikli araç yangınları konusunda araç üreticileri ile işbirliği yaparak riskleri minimize etmesi gerektiğinin altını çiziyor. Bu tür işbirliklerinin, yangın söndürme teknikleri ve yöntemlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı ve gelecekte benzer olayların daha etkin bir şekilde kontrol altına alınmasına olanak tanıyacağı belirtiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Elektrikli araçlar patlıyor mu? İçten yanmalılar daha güvenli diyenlere Renault’un eski Türkiye CEO’su yanıt verdi

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz