Merkez Bankası’ndan KKM kararı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası mevduatları artıracak, Kur Gözetmeli Mevduat’ı eksiltecek tertip etmeye gitti. Menkul Kıymet Kuruluşu Hakkında Beyannamede Farklılık Yapılmasına Dair Şartnameyi, Lüzumlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de Farklılık Yapılmasına Dair Şartnameyi, Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Mutasyonun Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Farklılık Yapılmasına Dair Şartnameyi ve Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Mutasyonun Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Farklılık Yapılmasına Dair Şartnameyi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tertip Etmeye göre, sadeleşme süreci kapsamında yabancı para mevduattan KKM’ye mutasyon amacı uygulamasına ve TL hissesine göre ilave/indirimli menkul kıymet kuruluş uygulamasına son verildi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Para Siyaseti Heyeti’nun 20 Temmuz 2023 tarihli kararında makro finansal kararı kuvvetlendirecek ve piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak sadeleşme sürecinin kademeli olarak devam edeceği ifade edilmiştir.

Sadeleşme süreci kapsamında yabancı para mevduattan kur gözetmeli mevduata mutasyon amacı uygulamasına ve TL hissesine göre menkul kıymet kuruluş ve lüzumlu karşılık uygulamasına son verilmiştir.

Yapılan tertip etmelerle Türk lirası mevduatlar çoğalırken, kur gözetmeli hesaplardan Türk lirası mevduata geçiş sağlanarak kur gözetmeli mevduatın eksiltilmesi gözetilmektedir.

Böylece, Türk lirası vadeli mevduat desteklenerek makro finansal kararın kuvvetlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda, Merkez Bankasınca kur koruma dayanağı sağlanan hesaplardan Türk lirası hesaplara geçiş ve kur gözetmeli hesapların muhakkak oranda yenilenmesinin kastedilmesine,

Kur gözetmesi bulunmayan Türk lirası hisseyi seviyesinde çoğalış amacına geçilmesine, karar verilmiştir.

Sadeleşme süreci ve kur gözetmeli mevduatın Türk lirası mevduata geçişine ait adımlar Para Siyaseti Heyeti’nun bülten ettiği ilkeler yönünde devam edecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Merkez Bankası’ndan KKM kararı!

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz