Milyonlarca emekli risk altında! Zam almayabilirler…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CNBC-e yayınına katılan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Güray Bülbül, milyonlarca emekliyi ilgilendiren kök aylıklarla ilgili açıklamalar yaptı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl iki defa 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor. İlk 6 ayda enflasyonun yüzde 25-27 civarında olması bekleniyor. Zam oranı haftaya açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netlik kazanacak.

Son yıllarda emeklilere refah payı da veriliyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere temmuzda mevcut enflasyon rakamının üzerinde refah payı verilmeyeceğini açıkladı.

Doç. Dr. Okan Güray Bülbül şu açıklamaları yaptı:

Bülbül, emekliye yapılacak zam sonrası yaklaşık 3,7 milyon emeklinin kök aylık nedeniyle zam alamaması ya da düşük zam alma riski olduğuna dikkat çekerek, “Meclis açık olduğu için konuda bir gelişme beklenebilir” dedi.

Kulislerde en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL’ye çıkarılabileceği belirtiliyor.

Kök maaşı 7 bin 500 lira olan bir emekliye yüzde 26 zam gelmesi durumunda, kişinin kök aylığı 9 bin 450 liraya çıkıyor. 378 TL’lik ek ödeme de eklendiğinde emeklinin maaşı 9 bin 828 TL’de kalıyor. Bu da 6 ay boyunca emeklinin 10 bin TL maaş almaya devam edeceğini gösteriyor.

Bülbül konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Öncelikle 10 bin TL altında aylık alanların seyyanen 10 bine tamamlanması gerekiyor. Sorunu kökten çözmek adına sonrasında enflasyon oranında zam getirilmesi daha doğru olacaktır. Böylece zam alamama ihtimali ortadan kalkar.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milyonlarca emekli risk altında! Zam almayabilirler…

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz