Rekor kırmaya devam ediyor: ‘Örtülü ödenek’ harcaması temmuzda 1 milyar TL’ye yaklaştı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yarıyılında rekora imza atan Saklı Hizmet Giderleri, temmuz ayında da sürat kesmedi. Mevzubahisi kalemden temmuz ayında yapılan tüketme 2023 seneyi rekorunu getirdi. Buna göre, temmuz ayında Saklı Hizmet Giderleri kaleminden 901 milyon 589 bin TL kullanıldı.

Kamunun tüketme kalemlerinde kısıtlama öngören Tasarruf İhtiyatları Genelge’nin yayımlandığı temmuz ayında kamunun giderleri kayıtlara, 1 milyar 662 milyon 703 TL olarak geçti.

Ocak-Temmuz yarıyılında 6 milyar 268 milyon 339 TL’ye erişen kiralama giderlerinin temmuz ayına müteveccih detayları, bakanlığın raporunda şöyle sıralandı:

•Araç kiralama: 224 milyon 437 bin TL•Hizmet binası kiralama: 126 milyon 598 bin TL•Hava vasıtayı kiralama: 925 milyon 266 bin TL•Personel servisi: 340 milyon

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı bilgilerine göre, temmuz ayında 43 milyon 615 bin TL’lik temsil ve tanıtma giderine imza atıldı. Temsil ve tanıtma için kamunu kasasından ocak-temmuz yarıyılında çıkan toplam para ise 564 milyon 889 bin TL oldu.

Kamunun müteahhitlik giderleri de dikkati çekti. Bu kapsamda temmuz ayında asıllaştırılan tüketme 13 milyar 340 milyon 289 TL olarak rapora yansıdı. Kamunun Ocak-Temmuz yarıyılındaki müteahhitlik giderleri toplamı ise 93 milyar 644 milyon 448 bin TL seviyesine yükseldi.

İktidarın müzakereli tüketmeleri arasında yer alan ve bütçe giderlerinde, “Güvenlik ve Korunmaya Müteveccih Mülk, Malzeme ve Hizmet Alımları” olarak sınıflandırılan tüketmenin bazı aylara göre dağılımı ise şöyle:

•Ocak: 1 milyar 70 milyon TL•Mart: 1 milyar 648 milyon TL•Mayıs: 5 milyar 505 milyon TL•Temmuz: 1 milyar 543 milyon TL

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rekor kırmaya devam ediyor: ‘Örtülü ödenek’ harcaması temmuzda 1 milyar TL’ye yaklaştı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz