1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Şimşek umudu Körfez’e bağladı: Türkiye’ye çok önemli imkanlar tahsis edilecek

Şimşek umudu Körfez’e bağladı: Türkiye’ye çok önemli imkanlar tahsis edilecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman Organize Sanayi Bölgesi’nde Organize Sanayi Bölgesi faaliyet gösteren All Alçı AR-GE Merkezi’nin açılışında konuştu.

En büyük önceliklerinin ihracat olduğunu belirten Şimşek, “İhracatı öncelediğimizi nereden kavrayacaksınız? İhracat reeskont kredilerini biz şimdi günlük 5 katına çıkarma kararı aldık, takribî olarak. Başka Bir Deyişle günlük 350 milyon liralık o ortamda bir kaynak tahsis edilmişti. Şimdi biz onu günlük 1,5 milyar liraya çıkartma kararı aldık. Dolayısıyla ihracatçının finansmana ulaşım meselesini ehemmiyetli miktarda çözeceğiz. Körfez’e yaptığımız ziyaretlerde özellikle ihracatın finansmanını ön tasarıda yakaladık. Ve inanıyorum ki Körfez merkezli finans kuruluşlarından da ihracatın finansmanına müteveccih çok ehemmiyetli ihtimaller Türkiye’ye tahsis edilecek. Dolayısıyla ihracatçımızın finansmana ulaşım meseleyi büyük miktarda çözmüş olacağız” dedi.

Türkiye’nin bütçe balanslarını kriterler miktarında şekillendirdiklerini, bir taraftan mali disiplini tekerrür kuruluş ettiklerini, bir taraftan para siyasetinde enflasyonu tek haneye düşürecek bir mücadele içerisine girdiklerine işaret eden Şimşek, bunları destekleyecek bir de yapısal reformun gündemlerinde bulunduğunu, eylül ayının başında Orta Vadeli Programı OVP açıklayacaklarını, OVP’de yapısal reformlar noktasında da yol haritalarını paylaşacaklarını bildirdi.

Bakan Şimşek, şunları kaydoldu: “OVP, hem özel sektör hem kamu sektörü için ehemmiyetli bir rehber ve yol haritası işlevini yerine getirecek. Enflasyon siyasetini Merkez Bankası paylaştı. 2024 ve sonrasında gerek para siyaseti gerek maliye ve gerekse kazançlar siyasetini biz bu çerçevede şekillendireceğiz. Dolayısıyla enflasyonu tekerrür tek hanelere düşürmek için tam siyaset taşıtlarını kullanacağız. Maliyet kararı sağlandığında ülkemizin çok daha süratli gelişeceğini geçmişte gösterdik. 1923 ile 2002 arası vasati gelişmeye oranla son 20 senedeki vasati sihrime oranını karşılaştırdığınız zaman 1 puan daha yukardayız. Zira uzun bir vakit enflasyonu tek hanede yakalayabildik. O sihrime potansiyelimizi, sihrime performansımızı artırdı. 1 puan diye geçiştirip durmayın. 100 senelik bir perspektifle baktığınız zaman Türkiye ekonomisi ölçeğinde 1 puan, 1 trilyon dolara denk geliyor. Dolayısıyla ekonomimizi şayet biz maliyet kararı sağlayabilirsek ki bu mevzuda kararlıyız ve gelişmemizi yukarıya sürükleyebiliriz. Bu Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle arayı daha süratli kapatmasını sağlayacak.”

En büyük önceliklerinin ihracat olduğunu belirten Şimşek, şöyle dedi: “İhracatı öncelediğimizi nereden kavrayacaksınız? İhracat reeskont kredilerini biz şimdi günlük 5 katına çıkarma kararı aldık, takribî olarak. Başka Bir Deyişle günlük 350 milyon liralık o ortamda bir kaynak tahsis edilmişti. Şimdi biz onu günlük 1,5 milyar liraya çıkartma kararı aldık. Dolayısıyla ihracatçının finansmana ulaşım meselesini ehemmiyetli miktarda çözeceğiz. Körfez’e yaptığımız ziyaretlerde özellikle ihracatın finansmanını ön tasarıda yakaladık. Ve inanıyorum ki Körfez merkezli finans kuruluşlarından da ihracatın finansmanına müteveccih çok ehemmiyetli ihtimaller Türkiye’ye tahsis edilecek. Dolayısıyla ihracatçımızın finansmana ulaşım meseleyi büyük miktarda çözmüş olacağız.”

İhracat için yapım yapmak, yapım için de yatırım gerektiğini vurgulayan Şimşek, temel önceliklerinin yatırım olduğunu dile getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şimşek umudu Körfez’e bağladı: Türkiye’ye çok önemli imkanlar tahsis edilecek
Yorum Yap

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz