Yüzde 19’luk faizde Naci Ağbal’ı hedef alan Yeni Şafak yüzde 25’i ‘pas’ geçti – Tele1

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Nas’ inadıyla başlayan ve  “Türkiye ekonomi modeli” olarak adlandırılan politikaya geçilmeden önceki son faiz artırımı yaptığı Mart 2021’de faizi 17’den yüzde 19’a yükseltilmişti. Yandaş Yeni Şafak gazetesi ise Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı “Bu operasyonu kim adına çektiniz?” manşetiyle hedef almıştı. Ağbal bu kararın ardından görevden alınmıştı.

Türkiye’nin geride bıraktığı en kritik seçimler olan 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından kabinede değişikliğe giden AKP, Merkez Bankası Başkanlığı’nda Hafize Gaye Erkan’ı göreve getirdi.

Kabinedeki ve Merkez Bankası’ndaki görev değişiminin ardından Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun ilk toplantısında faiz 27 ay sonra artırıldı. Merkez Bankası, politika faizini, yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çekti. Temmuz ayında yapılan ikinci toplantıda ise faiz yüzde 17.50’ye çıkartıldı. TCMB, Ağustos ayındaki toplantısında alınan kararla politika faizini yüzde 25’e çekti.

Ağbal’ın görevden alınmasına sebep olan 19 Mart 2021’deki faiz artırımı sonrası “Bu operasyonu kim adına çektiniz?” manşetiyle çıkan Yeni Şafak gazetesi, mevcut başkan Hafize Gaye Erkan’ın kararı hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı. Yandaş gazete, manşetinde dahi faiz kararına yer vermezken, birinci sayfalarında küçük bir kutucukta servis ettiği haberine “Merkez faizi yüzde 25’e çıkardı” başlığını attı.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yüzde 19’luk faizde Naci Ağbal’ı hedef alan Yeni Şafak yüzde 25’i ‘pas’ geçti – Tele1

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz