Bel fıtığı cerrahisinde ilk tercih! Endoskopik Ameliyat

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bel fıtığı; yaşam niteliğini düşüren, bel ve bacaktaki şiddetli sızılar sebebiyle insanın hareketkabiliyetini kısıtlayan, bacaklarda eforsuzluk, üşengeçlik gibi gidişatlara neden olan çok yaygın birhastalık. Neyse ki teknolojideki büyümeler ve çağdaş cerrahi usuller bel fıtığının rehabilitasyonunu hergeçen gün kolaylaştırıyor.

Denizi Özel Sağlık Sağlık Kurumu’nden Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özkan Çeliker, son 4-5 yıldırTürkiye’de uygulanan Endoskokopik Bel Fıtığı Operasyonunun, düşük tehlike ve acele iyileşme sürecinedeniyle gülümsediğini söyledi. Bu usulde hastanın cildinde 5 milimetrelik minik bir kesiolduğu için yara ve enfeksiyon tehlikesinin düşük olduğunu kaydeden Çeliker, vasati 40-45 dakikadaameliyatın bitirildiğini bildirdi.

Ankaralılar bu adreste buluşuyor! TIKLA INSTAGRAM SAYFAMIZI TAKİP ET

Bakan Koca’dan Kepez Devlet Sağlık Kurumu’nde hizmet veren diyaliz birimine ait paylaşım!

Bugüne kadar bu usulle binin üzerinde hastanın bel fıtığı operasyonunu reelleştiren Op. Dr. ÖzkanÇeliker şunları söyledi:

“Endoskopik Bel Fıtığı aktüel bir kavram. Bütün kapalı bel fıtığı operasyonu olarak da isimlendiriliyor.Kamera sistemi ile yaptığımız bir operasyon. Hastanın cildine 5 mm bir kesi yapıyoruz. Daha sonrakamerayı yerleştiriyoruz. Sistem ve devre bu delikten giriyor. Adalelerin sıyrılması ve kemik dokununalınması gerekmiyor. Daha az adale dokusuna hasar verecek biçimde ilerleyerek fıtık dokusunaulaşıyoruz. Tehlikesiz bir biçimde asaplara hasar vermeden fıtığı çıkartıp operasyonu sonlandırıyoruz.Önceden yaptığımız mikroskop kullanılan mikro cerrahi operasyonlarına göre daha minik kesi oluyor.Kanama alana gelmiyor. Bu sebeple hastanın yara ve enfeksiyon tehlikeyi çok daha düşük. Ameliyattekniği ile alakalı bir tehlike yok. Yüzde 99 zaferli netice alıyoruz. Ancak natürel ki operasyonu tecrübeli bircerrahın yapması gerekiyor.

Endoskopik bel fıtığı operasyonları; vaziyete göre genel anestezi, spinal anestezi ve yerel anestezi ileyapılabiliyor.

Diz kireçlenmesini tetikleyen etkenlere dikkat !

Daha evvel uyguladığımız mikro cerrahi bel fıtığı operasyonlarında kesi daha fazla olduğu için iyileşmesüreci de daha uzun oluyordu. Operasyonda hastalara emin 10 gün ciddi bir istirahat veriyorduk.Ancak bir ay sonra da işbaşı yapabiliyorlardı. Ağır işte çalışanların ise en az 2-3 ay dinlenmesigerekiyordu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bel fıtığı cerrahisinde ilk tercih! Endoskopik Ameliyat

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz