KKTC’de Batı Nil Virüsü vakası tespit edildi! Kişi tedavi altında

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Batı Nil Virüsü genelde hafif belirtilerle ortaya çıkar. Bu semptomlar arasında ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk ve mide bulantısı yer alır. Ancak bazı durumlarda BNV, daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu komplikasyonlar arasında beyin iltihabı (ensefalit), beyin zarı iltihabı (menenjit) ve ölüm yer alır.

BNV’DEN NASIL KORUNURUZ?

Sivrisinekleri evinizden uzak tutun. Evinizdeki pencerelere sineklik takın, kapıları açık bırakmayın ve sivrisinek kovucu sprey kullanın. Sivrisinekler tarafından ısırılma riskini azaltın. Gün batımından gün doğumuna kadar açık havada bulunmayın. Sivrisinekler tarafından ısırılan kişileri izleyin. BNV’ye bağlı semptomlar görülürse, hemen bir doktora başvurun. KKTC Sağlık Bakanlığı, BNV’ye karşı gerekli tedbirleri aldığını ve sivrisinek ilaçlamasının aralıksız sürdürüldüğünü açıkladı. Ancak vatandaşlar da kendileri için alınabilecek önlemleri alarak virüsten korunabilirler.

SİVRİSİNEKLERİ EVİMİZDEN NASIL UZAK TUTARIZ

Evinizdeki saksı altında, kap ve lastik içinde biriken suları ve süs havuzu sularını sık sık boşaltın. Bu sular, sivrisineklerin üremesi için ideal ortamlardır. Evinizdeki çöpleri ve çöp kutularını düzenli olarak boşaltın. Evinizdeki su birikintilerini giderin. Sivrisinekleri uzaklaştırmak için evinizdeki lambaları kapatın.Sivrisinekleri uzak tutmak için doğal sivrisinek kovucular kullanın.

Ekim ayı ile birlikte gripte kapıya dayandı! Çocukları korumak için neler yapmalıyız?

SİVRİSİNEK ISIRINCA NE YAPMALIYIZ

Sineğin ısırdığı bölgeyi sabunla temiz bir şekilde yıkamamız gerekiyor. Daha sonra temizlediğimiz bölgeye buz kompresi uygulamalıyız. Kesinlikle bölgeyi kaşımayın. Bölgede şişlik kızarıklık veya kaşıntı gibi belirtiler görürseniz mutlaka doktora başvurun.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KKTC’de Batı Nil Virüsü vakası tespit edildi! Kişi tedavi altında

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz