Protez tırnak yaptıranlar dikkat! Çözümü olmayan sonuçlar doğurabilir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güzellik salonlarının yaygınlaşmasıyla artan protez tırnak, akrilik jel ve kalıcı oje uygulamalarının birtakım tehlikeleri de beraberinde getirdiğine dikkat çeken Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Burhan Ergin şunları söyledi,

DNA’NIN YAPISINI BOZUYOR

“Kalıcı oje solüsyonları, sürüldükten sonra 60 ila 90 saniye süresince UV lambaları altında kurutulmaktadır. 315 ila 400 nanometre arasındaki ultraviyole A ışığı (UV-A), deriye daha derinlemesine nüfuz eder ve UV tırnak kurutucularında yaygın olarak bu ışık kullanılmaktadır. Araştırmalar bu ışığın, hücre DNA’sında hasara neden olduğunu gösterdi. Hücrelerde deri kanserlerinde görülen mutasyonların yanı sıra mitokondri ve DNA hasarı da göze çarptı.

Deride foto yaşlanmanın büyük kısmından UVA dalgalarının sorumlu olduğunu biliyoruz. Bu kozmetik uygulamaların sonuçlarını uzun dönemde deri yaşlanması şeklinde görmekteyiz. En önemlisi bu ışınlara ne kadar süre maruz kalındığı. Bu işleme devam etmeyi planlıyorsanız gitme sıklığını azaltmanız önerilmekte. Her randevu sonrasında 1-2 haftalık ojesiz periyotlar önemli. Güzellik merkezine gitmeden 30 dakika önce süreceğiniz SPF 50 güneş koruyucuyla riski minimuma indirmeniz de mümkün.”

ASETON CİLDİ KURUTABİLİR VE TIRNAKLARI ZAYIFLATABİLİR

Üsküdar Üniversitesi Biyogüvenlik Yüksek Lisans Programı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu: “Tırnak protezleri ve tırnak bakımı için kullanılan kimyasalların yanlış kullanımı veya sürekli teması bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Tırnak bakımında ya da yapımında kullanılan akrilik toz ve sıvı, uçucu kimyasallar içerir.

Bu kimyasalların inhale edilmesi veya cilde temas etmesi, solunum rahatsızlıkları, cilt tahrişi ve alerjik reaksiyonlara ya da kanser gibi daha kötü hastalıklara yol açabilir. Ultraviyole (UV) veya LED ışık ile sertleştirilen jel ojeler de potansiyel tehlike. UV uzun süre maruz kalındığında tehlikeli hale gelebilir. Ultraviyole ışınları ve kanser arasında ciddi bir ilişki var. Diğer bir tehlike ise aseton. Aseton, tırnak protezi çıkarmak veya temizlemek için yaygın kullanılır. Ancak aseton cildi kurutabilir ve tırnakları zayıflatabilir. Ayrıca, aşırı maruziyet solunum yolu tahrişine neden olabilir.”

TIRNAKLARINIZI DÜZENLİ DİNLENDİRİN

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Protez tırnak yaptıranlar dikkat! Çözümü olmayan sonuçlar doğurabilir

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz