Uzman isim Eris varyantından korunmanın yolları hakkında açıklama yaptı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Medicana Sağlık Grubu Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülay Kılıç, tüm solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi Eris varyantından korunmak için maske kullanılması gerektiğini belirterek, “Evde solunum yolu enfeksiyonu geçiren bireylerin mümkün olduğunca izole olması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“KOVİD-19 HALA DÜNYANIN ÖNEMLİ BİR SAĞLIK SORUNU”

Medicana Sağlık Grubundan yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgını, dünya çapında önemli bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Mutasyona uğrayan koronavirüs, şimdi de Eris varyantıyla gündemde. Varyant, havaların soğuması ve okulların açılmasıyla kapalı ortamda oluşan yakın temas sonucu Türkiye’de de görülmeye başladı. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Kılıç, söz konusu varyantın hastalandırma özelliğinin düşük olmasına rağmen, bulaştırıcı etkisinin yüksek olduğunu aktardı.

Risk gruplarının hastaneye yatış oranında artış olduğuna işaret eden Kılıç, “Otoriteler, henüz endişe edici bir durumun söz konusu olmadığını, ölümlerde önemli artış olmadığını ifade ediyor ancak daha kötü mutasyonların çıkmaması ve daha ciddi sağlık sorunları oluşmaması için tedbir alınması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“ERİS VARYANTINDAN MASKE İLE KORUNABİLİRİZ”

Kılıç, varyantın, diğer Kovid-19 varyantları gibi solunum damlacıkları yoluyla bulaştığını anlatırken, belirtiler arasında daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları olduğunu ifade etti.

Varyantın özellikle 65 yaş üzeri, bağışıklığı baskılanmış veya kronik hastalığı olan kişilerde, zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonları belirtilerine neden olabileceğine dikkati çeken Kılıç, şu ifadeleri kullandı, “Sıklıkla karşılaşılan semptomlar, boğaz ağrısı veya boğazda yanma, ateş, kuru öksürük, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, baş ağrısı, hapşırma, halsizlik ve yorgunluk, kas ve vücut ağrıları, iştahsızlık, nefes darlığı, bulantı ve kusma, ishal, tat ve doku kaybı, deri döküntüsü, ağız mukozasında aft ve ülserler, kızarmış ve ağrılı el veya ayak parmakları, boğuk bir ses, kaşıntılı veya kırmızı gözler.

Tüm solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi eris varyantından korunmanın yöntemi de bilinçli maske kullanımı. Kapalı, havalandırması iyi olmayan, kalabalık ve iki metre mesafeyi koruyamadığımız okul, hastane, toplu taşıma araçları, toplantı salonlar, kalabalık işyerleri gibi mekanlarda mutlaka maske takılmalıdır. Evde solunum yolu enfeksiyonu geçiren bireylerin mümkün olduğunca izole olması gerekiyor.”

“PCR TESTİ HALA DEVAM EDİYOR”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uzman isim Eris varyantından korunmanın yolları hakkında açıklama yaptı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz