1. Haberler
  2. Siyaset
  3. Cengiz Çandar: Amed’in kalbi kaderine terk edilmiştir

Cengiz Çandar: Amed’in kalbi kaderine terk edilmiştir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, neden onarılmadığını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu. Sorularının yazılı olarak cevaplanması talep eden Çandar, surların 2015 yılında UNESCO tarafından ‘Dünya Kültür Mirası’ olarak tescillendiğini ve tarihi kentin kalbi olduğunu vurguladı. Diyarbakır surlarının yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Çandar, surların 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde ciddi hasar gördüğüne dikkat çekti. 

Çandar, “Depremle birlikte, tarihi surlarda; 30 noktada göçükler oluştuğu, yatay-dikey çatlak ve yarıklar ortaya çıktığı, yer yer taş düşmelerinin meydana geldiği ve taş düşme riskinin sürdüğü Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Derneği tarafından yapılan incelemelerle kayıt altına alınmıştır. Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi, tarihi surların ciddi biçimde hasar aldığı ve ‘derhal onarılması’ gerektiğine dair defaatle uyarılarda bulunmuştur” dedi.

Aradan geçen 7 aya rağmen “Dünya Mirası” kabul edilen ve binlerce yıldır ayakta kalmayı başarabilmiş olan Diyarbakır surlarının koruması ve onarımı için yeterli çalışmaların yapılmadığını belirten Çandar, “Amed’in kalbi adeta kaderine terk edilmiştir” ifadesini kullandı.

Çandar, surların ilgili şu bilgileri paylaştı: “Surların restorasyonu ile ilgili halihazırda bir ihale bulunduğu halde, Bakanlığınıza bağlı Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından ‘Diyarbakır Surları Restorasyonu 9 Etap’ adıyla bir ihale daha gerçekleştirilmiştir.  Söz konusu ihale, davet edilen 3 firma arasında pazarlık usulü ile gerçekleşmiş ve yüzde 1,6 gibi kabulü mümkün olmayan bir tenzilat oranına rağmen; Ankara Restorasyon İnşaat Taahhüt Limited Şirketi’ne verilerek, göz göre göre ciddi bir kamu zararı yaratılmıştır.”

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a şu soruları sordu:

• Tarihin en eski yapılarından olan, Dünya Kültür Mirası kabul edilen ve tarihi kentin kalbi sayılan Diyarbakır Surlarını korumak sorumluluğunuz altındadır. Sorumluluğunuzun gereği olarak, Diyarbakır Surları için derhal bir acil eylem planı başlatacak mısınız?

• Bakanlığınıza bağlı Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yapılan ve kamuyu ciddi oranda zarara uğratan ihale bilginiz dahilinde mi gerçekleşmiştir? Kamu zararına yol açan ihale hakkında soruşturma başlatacak mısınız?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cengiz Çandar: Amed’in kalbi kaderine terk edilmiştir
Yorum Yap

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz