Özgür Özel’den ‘değişim’ tarifi: Sadece Kemal Bey değişsin derseniz ayıp etmiş olursunuz, zihniyet değişmeli

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Söyleşinin soru cevap kısmına geçildiğinde CHP Grup Başkanı, 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin kampanyasının startını ilk veren kişinin kendisi olduğunu söylerken 14 ve 28 Mayıs’ta CHP’nin kaybettiği seçimlerle ilgili partinin ve yetkili kurullarının gerekli özeleştiriyi yapmadığını dile getirdi.

Özgür Özel, “Ben bu yaşadığımız seçime en erken başlayan kişiyim. Dört yılda 400 tane ilçede, 1000’e yakın miting yaptım. Hep şunu anlattık insanlara; ‘ya otokrasi ya demokrasi’, ‘köprüden önce son çıkış’, ‘Cumhuriyetin kurucu kadrolarıyla husumeti olanlar Cumhuriyetin 100. yılında resepsiyon yapmayacak’ dedik. Ama yapacaklar. Burada bir özeleştiri yapmak hesap vermek, bunun üzerinden konuşmak gereken bir dönemdeyiz. Seçimi kaybettiğimiz gece hiçbir şey yapmaya takatim yoktu. Yani ‘kaybettik ve gereğini yapmak lazım’ diye düşünüyordum. Ama özeleştiri meselesinde eksik kalındı ve hiçbir şey yokmuş gibi davranmaya doğru gidildiğini görünce bunun bir parçası olmanın da maliyeti var, seçimi kaybetmekten daha büyük bir eksiklik” dedi.

CHP Grup Başkanı, genel başkan adaylığı ile net bir ifade kullanmasa da bu özeleştiri sürecinde yaşanan yetersizlik sonrası kendisinin “yeni bir süreç” için yelken açtığını ifade etti.

Özel, “Onun üzerinden kendimce bir süreç yürütüyorum. Böyle süreçler yürütenlerle konuşuyorum. Ve şöyle bir şey olsun istiyorum: Bir değişim olsun ama bu sadece genel başkan değişimi derseniz Kemal Bey’e ayıp etmiş olursunuz. Onun emeğini görmezden gelmemek lazım. Sadece Kemal Bey eski MYK üyesi arkadaşlarımı değiştirirse Kemal Bey de onlara ayıp etmiş olur. Çünkü onları atayan da odur. Tüzük tartışmaları var, sadece tüzüğü değiştirelim. Önseçim zaten var. ‘Tam uygulanmadı daha katı hale getirelim.’ Eyvallah onu yapalım ama (değişimi) yazılı belgelere indirmek ve çok başka bir kolaylık olur. Şimdi yönetimde birlikte olduğumuz arkadaşlar diyorlar ki ‘tüzüğü değiştireceğiz her şey çok güzel olacak, görüş bildirin’ filan. ‘Siz bildirin biz en iyisini yapacağız’. O da doğru değil. Program meselesi, 9 Eylül’e kadar yeni bir program açıklayalım. Bizim mevcut programınız çok iyi program ama 2007’de kalmış bir program. Esas başka bir şey lazım. Yönetenlerin genel başkanın yönetici kadroların yazılı çizili evrakların ikincil üçüncül bütün mevzuatların ama esas bir zihniyetin değişmesi lazım. Dünyadaki iyi örneklere bakmak lazım kötü örneklerden ders almak lazım ama çalışmak lazım” diye konuştu.

İki seçim arası Zafer Partisi ile yapılan ittifakı da eleştiren Özgür Özel, Cumhuriyet Halk Partisi’nin sosyal demokrat bir parti olarak göçmen ve karşıtı değil göçmen ve mülteci yaratan politikaların düşmanı olduğunu vurguladı:

“Birilerine benzeyerek siyaset yapmak olmuyor. Ne nerede duracağını karar vermek lazım. Mesele onun karşısında olayım bununla yan yana düşmeyeyim değil. Sosyal demokrat parti siyasetin sosyal medyanıdır. O duracağı yeri doğru tarif ederse herkes ona göre pozisyon alır. Mesela bu mülteci meselesi. 14 – 28 Mayıs arası yaşananlar, orada konuştuklarımız. Zafer Partisi şimdi bayrak yapıyorlar kandan falan. Mesela Cumhuriyet Halk Partisi mülteci düşmanı bir parti midir? Göçmen düşmanı bir parti midir? Değildir. Sosyal demokrat parti böyle olamaz ama mülteci ve göçmen yaratan politikaların düşmanı bir partidir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Özgür Özel’den ‘değişim’ tarifi: Sadece Kemal Bey değişsin derseniz ayıp etmiş olursunuz, zihniyet değişmeli

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz