Evrenin en eski galaksisi keşfedildi: Görüntüler James Webb Uzay Teleskobuna yansıdı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzeyin gizemlerini çözmek için semana açılan gözler, uzak geçmişe erişmede büyük bir adım daha attı. Yıldızlar arası uzaklığın derinliklerinde yer alan ve ismini Masie olarak taşıyan daha önceki bir galaksi, bilim dünyasını heyecanlandırdı. James Webb Uzay Teleskobu’nun son analizleriyle Masie’nin Galaksisi, düzeyin en erken günlerine ışık yakalayan en daha önceki galaksi olarak tanındı.

Bu gizemli galaksi, Büyük Patlama’dan sonraki çok kısa bir zaman içerisinde oluştu ve düzeyin gençlik yarıyılına ışık yakalıyor. Geçtiğimiz sene elde edilen derin alan görüntüsünün arka tasarısında beliren kırmızı bir kir, hakikatinde Masie’nin Galaksisi’nin izini taşıyordu. James Webb Uzay Teleskobu’nun kapsamlı bilgileriyle bu uzak galaksinin varlığı netleşti ve bilim insanlarının tarih evveli düzeyin yapısını anlama mücadelelerine yeni bir pencere açtı.

Bu ehemmiyetli keşif, düzeyin nasıl oluştuğunu ve ilk galaksilerin nasıl şekillendiğini kavramamıza dayanakçı olacak. Masie’nin Galaksisi’nin bulunması, düzeyin başlangıcına dair daha net bir fotoğraf çizmemizi sağlayarak kozmolojik araştırmalara yeni bir perspektif kazandırabilir.

Uzayın bakiliği içinde, zamanın izleri ve düzeyin gizemleri bir kere daha gözler önüne seriliyor. Masie’nin Galaksisi, düzeyin en daha önceki galaksisi olarak tarihe ismini yazdırdı. Yapılan son gözlemler, bu gizemli galaksinin Büyük Patlama’dan takribî 390 milyon sene sonra oluştuğunu ortaya çıkardı. Bilim dünyası için büyük bir dönüm noktası olan bu keşif, düzeyin yaşını ve doğuşunu kavramamızı sağlıyor.

Düzeyin yaşı mevzusundaki kabul gören görüşe göre 13,77 milyar sene. Bu bağlamda Masie’nin Galaksisi, takribî 13,38 milyar sene yaşında, düzeyin en daha önceki uysallarından biri olarak önümüze çıkıyor. Eskiki en yaşlı galaksi unvanını elinde yakalayan GN-z11 galaksisi ise Büyük Patlama’dan takribî 400 milyon sene sonra oluşmuştu.

Bu uzak galaksi, Haziran 2022’de Kozmik Evrim Erken Yayın Bilim Araştırması CEERS tarafından yapılan gözlemler sırasında keşfedilmişti. Texas Üniversitesi’nde astronomi profesörü ve CEERS’in baş analisti olan Steven Finkelstein, “Masie’nin Galaksisi ile alakalı coşku verici olan şey, bu galaksinin James Webb Uzay Teleskobu JWST tarafından belirlenen ilk uzak galaksilerden biri olması ve bu set içinde spektroskopik olarak onaylanan ilk galaksi olması” dedi.

Masie’nin Galaksisi ismini, Finkelstein’ın kızının doğum gününde keşfedilmesi sebebiyle taşıyor. Bu keşif, düzeyin ilk anlarına ışık tutarak bilim insanlarına düzeyin evrimini anlama mevzusunda yeni bir pencere açıyor.

Uzayın derinliklerinde yolculuk yaparken, ışığın gizem dolu dilini çözmeye devam ediyoruz. Âlemde yankılanan ışığın bize anlattığı öykülerden biri de uzak galaksilerin hikayesi. Bu öyküde anahtar kelime “kırmızıya kayma” ilkeyi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Evrenin en eski galaksisi keşfedildi: Görüntüler James Webb Uzay Teleskobuna yansıdı

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz