Uzayda yaşama yaklaşılıyor: Gökbilimcilerin büyük keşfi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yarıyılda gözünü PDS 70 sistemine çeviren bilim insanları James Webb teleskobunun Orta Kızılötesi Makinesiyle birlikte yıldızdan 160 milyon kmden daha az bir mesafeyle iç diskte su buğuyu varlığını ortaya koydu.

Bilim insanları tahlili neticesinde iç bölgede bir gezegen oluşması gidişatında duyun daha da çoğalış gösterebileceğine değindi. Fakat bu suyun yıldızın oluşturduğu ışınıma nasıl direndiği hakkında net bir bilgi mevzubahisi değildir. 

Gökbilimciler tarafından yapılan bulgular sonrasında yakında ki bir yıldızın çevresindeki toz bulutunda su olduğunu belirtti. PDS 70 olarak öğrenilen genç gezegen sistemi, dünyamızdan 370 ışıkyılı uzaklıkta. Bu sistemin merkezindeki takribî 5,4 milyon yaşında yıldız olurken güneş ise aşırısıyla soğuk. Geçtiğimiz günlerde bilim adamları sistem üzerinde bulunan PDS 70b‘nin yörüngesini bir başka gezegenle paylaşıyor olma olasılığını belirtti.

James Webb Uzay Teleskobu JWST geçtiğimiz yıl misyona başlamasıyla birlikte yeni bulgularda bulunarak değişik neticeleri ortaya koydu. Bu zamana kadar üretilmiş en güçlü uzay teleskobu olan JWST, şimdi de yakın bir sistem üzerinde ki suyun olduğunu gösterdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uzayda yaşama yaklaşılıyor: Gökbilimcilerin büyük keşfi

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz