WhatsApp’tan gelen esrarengiz aramalara dikkat! Yabancı numaraların sırrı çözüldü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu aramaların çoğunlukla Senegal, Nijerya, Filipinler gibi ülkelerden gelmeye başladığı gözlemleniyor. Bilişim uzmanı Alev Akkoyunlu, bu aramaların sebeplerini, artan sıklıklarını ve emellerini açıkladı. Dolandırıcılar, insanları cazip fırsatlar ve taahhütlerle cezbetmeye çalışıyorlar. İş karşılığında hasılat sağlayacakları taahhüdüyle kredi kartı bilgilerini istiyorlar. Mağdurlara kartlarının etkin olup olmadığını hakimiyet etmek için minik ölçülerde harekât yaptırıyorlar ve daha sonra büyük ölçüde alışveriş yapıp dolandırma harekâtını gerçekleştiriyorlar.

Bu cins dolandırıcılık usullerine karşı dikkatli olmak ve şuurlu davranmak ehemmiyetlidir. WhatsApp’tan gelen yabancı numaralı aramalara kuşkuyla yanaşmak ve meçhul numaralardan gelen çağrılara yanıt vermemek temkin almak için yapılması gerekenler arasında yer alır. Kredi kartı ve şahsi bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanız ve kuşkulu gidişatlarda hemen yetkililere bildirimde bulunmanız ehemmiyetlidir. Bu sayede dolandırıcılık teşebbüslerine karşı kendinize gözetebilirsiniz. İşte öteki ayrıntılar…

Son günlerde Türkiye’de WhatsApp üzerinden yabancı numaralardan yapılan aramalara dikkat çekici bir dolandırıcılık usulü keşfedildi. Bu aramalara yanıt veren şahıslara cazip fikir ve öneriler sunuluyor, iş imkânları gibi görünüyorlar. Ancak bağlantı devam ettiğinde, bireylerden kredi kartı bilgileri isteniyor ve dolandırıcılık başlıyor. Dolandırıcılar, kartınızın etkin olup olmadığını hakimiyet etmek için üç beş dolarlık bir harekât yapıyor ve ardından kartınıza büyük ölçüde alışveriş yapıp sizi dolandırabiliyorlar.

Son günlerde Türkiye’de WhatsApp üzerinden yabancı numaralardan yapılan aramaların dolandırıcılık emelli olduğu ortaya çıktı. Bilişim uzmanı Alev Akkoyunlu, bu aramalara kendisinin de maruz kaldığını belirtti. Muhtemelen bir bilgi sızıntısı yaşandığı için cep telefon numaralarının ele geçirilmiş olabileceğini düşünüyor. Bu aramaların yalnızca Türkiye’de değil dünya genelinde bir hayli şahsa eriştiğini ifade etti. Aramaların Senegal, Nijerya, Filipinler gibi ülkelerden geldiğini görüyor ve genellikle cazibeli ve alaka çekici profil resimleri kullanıldığını belirtiyor. İşte öteki ayrıntılar…

Dolandırıcılar, aramaları yanıtlayan şahıslara cazip fikirler ve önerilerle yanaşıyorlar. İş karşılığında hasılat taahhüt ederek kredi kartı bilgilerini istiyorlar. Sonrasında kartın etkin olup olmadığını hakimiyet etmek için minik ölçülerde harekât yaptırarak dolandırıcılığa başlıyorlar. Kart sahipleri büyük ölçüde alışveriş yapıldığında mağdur oluyorlar.

Şahsi bilgilerin muhtelif yollarla sızma olasılığı yüksek olduğunu belirten Akkoyunlu, müesseselerin bilgileri gözetmesi gerektiğini ancak bazı müesseselerin bunu yapamadığını ifade etti. Bilgilerin bir form veya dosya ele geçirilerek çalınabileceğini, sosyal mecraların da çalınabildiğini söyledi. Bu sebeple fertlerin kendi tedbirlerini alması ve şuurlu olması gerektiğini vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
WhatsApp’tan gelen esrarengiz aramalara dikkat! Yabancı numaraların sırrı çözüldü

You Can Subscribe To Our Newsletter Completely Free

Don't miss the opportunity to be informed about new news and start your free e-mail subscription now.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz