100 Kişinin Ölümünden Sorumlu Tutuluyor! Eski Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi Hakim Karşısına Çıktı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kosova’nın daha önceki Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve 3 dostu, Hollanda’nın Lahey kentinde Beynelmilel Savaş Kabahatleri Duruşması bünyesindeki Kosova Özel Duruşması’nde egemen karşısına çıktı.

Thaçi ve Kosova Kurtuluş Ordusu Komutanlarından Recep Selimi, daha önceki Meclis Başkanları Yakup Krasniqi ile Kadri Veseli 1998-1999 senelerindeki bağımsızlık savaşında savaş kabahati işledikleri bahanesiyle suçlandıkları duruşmada, yöneltilen tüm yargılamaları yalanladı.

Mahkemenin 3 gün sürecek seanslarında, iddia belgesinin okunmasının ardından yaşamını kaybedenlerin yakınlarına ve maznunlara söz verilecek. 11 Nisan haysiyetiyle şahitler dinlenmeye ve deliller duruşmaya sunulmaya başlanacak.

Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlığı için savaşan Kosova Kurtuluş Ordusu’nun lideri Thaçi ve Kosova Kurtuluş Ordusu Komutanlarından Recep Selimi, daha önceki Meclis Başkanları Yakup Krasniqi ile Kadri Veseli hakkında 2020 senesinde Kosova Özel Duruşması tarafından savaş kabahatleri işlediklerine ait bir iddia belgesi hazırlanmıştı. Thaçi, 5 Kasım 2020 tarihinde misyonundan istifa ederek Lahey’e gitmiş ve 6 Kasım’da Veseli, Krasniçi ve Selimi ile beraber tutuklanmıştı.

Lahey’de bulunan özel savcılık, hazırlanan iddia belgesinde Thaçi ve öteki 3 şahsı 1998-1999 seneleri arasında süren savaşta cinayet, sürgün ve eziyet gibi sebeplerle 100 şahsın vefatından mesul tutmuştu.

Dün Kosova’nın başşehri Priştine’de daha önceki Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve öteki tutuklular için 90 bin karakter destek şovu tertip edilmişti. Bugün de Avrupa’nın bir hayli yerinde yaşayan Kosovalılar Thaçi için Lahey’deki duruşma önüne bir araya gelerek şov yaptı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
100 Kişinin Ölümünden Sorumlu Tutuluyor! Eski Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi Hakim Karşısına Çıktı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz