Ab Irak’ın Bölgesel Istikrara Yaptığı Katkıdan Memnun

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Irak’ın, İran ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin banalleşmesine yaptığı katkıdan memnuniyetini dile getirerek, AB ile Irak’ın terörle gayret, bölgesel karar ve refah gibi bir hayli mevzuda aynı yaklaşıma sahip olduğunu söyledi.

AB ve Irak arasında işbirliği konseyi buluşmasının üçüncüsü düzenlendi.

Borrell ve Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, buluşması evvelinde medyaya açıklamalarda bulundu.

Yedi senenin ardından hakikatleşen ilk konsey buluşması olduğuna dikkati sürükleyen Borrell, “Irak’ın artık iddialı bir iç gündemi olan bir hükümeti var. Buna pek çok reform dahildir ve Başbakan’ı yolsuzlukla çabayı hükümeti için yüksek bir öncelik haline getirdiği için takdir ediyorum. Bu cins reformları desteklemeye arzuluyuz ve Iraklı arkadaşlarımızı söylemde kalmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

Borrell, Irak’ın, İran ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin banalleşmesine yaptığı katkıya değinerek, “Yalnızca kendi ülkenize karar getirmekle kalmıyor, aynı zamanda bölgenin kararına katkıda bulunuyorsunuz.” dedi.

AB Yüksek Temsilcisi, AB ile Irak’ın terörle gayret, bölgesel karar ve refah gibi bir hayli mevzuda aynı yaklaşıma sahip olduğunun altını çizdi.

Hüseyin de AB ve Irak arasındaki ikili ilişkilerin çok iyi ebatta olduğunu belirterek, ülkesinin yalnızca “petrol ülkesi” olmakla kalmayıp, natürel gaz mevzusunda da yatırımlar yaparak gaz merkezi olmayı amaçladığını dile getirdi.

“Avrupa da dahil olmak üzere öbür ülkelere gaz satmak istiyoruz.” diyen Hüseyin, ülkesinin bölgenin güvenlik ve ekonomi açısından kalkınmasına katkıda bulunmayı amaçladığını vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ab Irak’ın Bölgesel Istikrara Yaptığı Katkıdan Memnun

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz