Abd, Antakya’da Sahra Hastanesi Kuruyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri, Hatay’da 100 yatak kapasiteli sahra sağlık kurumu kurma çalışmalarına başladı.

Antakya’da bulunan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Kurumu bahçesinde tahsis edilen alanda Amerika Birleşik Devletleri Hava ve Deniz güçlerinde vazifeli 34 personel tarafından kurulan sağlık kurumunda, yoğun bakım ve ameliyathane de yer alacak.

Amerika Birleşik Devletleri Beynelmilel Kalkınma Ajansı USAID Afet Müdahale Takımı DART Başkanı Stephen Allen, gazetecilere yaptığı açıklamada, müessese olarak Amerika Birleşik Devletleri Hükümetinin tam ünitelerini afetlere daha faal şekilde cevap verebilmek emeliyle koordine etmekle vazifeli olduklarını anlattı.

AFAD’la koordine halinde Adıyaman’a 160 şahıstan oluşan ve köpeklerin de yer aldığı arama kurtarma takımı gönderdiklerini dile getiren Allen, şöyle konuştu:

“Türk hükümetinin arzıyla gereksinimi olan şahıslara da dayanak malzemeleri getirdik. Zelzeleye müdahale etmeye çalışan organizasyonlara müesseselere fon da sağlıyoruz. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı üniteleri ile de koordineli halde çalışıyoruz ki daha faal şekilde cevap verebilelim.”

Türk hükümeti ile koordineli olarak dayanak malzemelerini dağıttıklarını, Türk Sağlık Bakanlığının talimatlarıyla ve onlarla koordine halde çalıştıklarını vurgulayan Allen, “Afetin ortasında dahi Türk Sağlık Bakanlığı yetkilileri muhteşem bir iş çıkarıyorlar. Tüm takımlarıyla beraber faal bir şekilde çalışıyorlar. Bizim için sizlere dayanak etmek büyük bir onur.” dedi.

Allen ayrıca, güç zamanda kendilerine gösterilen hayırseverlik, dostluk ve arkadaşlık için Türk yetkililere teşekkür etti.

Yarbay Castiglione

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Güçlerinde vazifeli Yarbay Jeffrey Castiglione, sahra sağlık kurumunu kurmak için Sağlık Bakanlığının arzı üzerine geldiklerini söyledi.

USAID ile koordineli şekilde çalıştıklarını belirten Castiglione, “Bu sahra hastanesinin 100 yatak kapasitesi olacak. Pediatri gibi özel üniteler ve acil odası bulunacak. Bu sağlık kurumunun montajı bittikten sonra Türk Sağlık Bakanlığına devredeceğiz.”

Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Sarper Yılmaz da Türk ve Amerika Birleşik Devletleri sağlık yetkililerinin sahra sağlık kurumu kurulması mevzusunda görüştüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Tam koordinasyonunu Sağlık Bakanlığı olarak kendi takımlarımızla devralacağız. Buradaki medikal bakımı biz yürütmeye devam edeceğiz. Şu anda rehabilitasyon süreçlerimiz burada devam ediyor. Afet bölgelerinde bir hayli ülkeden takviyeye gelenler mevcut. Hepsine çok teşekkür ediyoruz. Buradaki koordinasyonumuza yapmak istediklerimize destekçi oluyorlar. Biz de Türkiye Sağlık Bakanlığı takımı olarak elimizden ne kazançsa yapmaya devam ediyoruz.”

Yılmaz, dayanak yollayan Amerika Birleşik Devletleri ulusuna, ordusuna ve kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Abd, Antakya’da Sahra Hastanesi Kuruyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz