Abd Basını: ‘Casus Balon Gerçek Zamanlı Olarak Çin’e Veri Gönderdi’

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri medyasının bildirdiğine göre, bu senenin başlarında Kuzey Amerika üzerinde uçan ve Çin’e ait olduğu tespit edilen balon, düşürülmeden evvel günlerce askeri üslerden istihbarat toplamayı muvaffak oldu.

NBC News’in Amerika Birleşik Devletlerili yetkililere katlandırdığı haberine göre, ‘ajan balon’ Pekin’e asıl zamanlı olarak bilgi iletti.

Kanala konuşan bir yetkili, balonun resim sürüklemediğini, bunun yerine elektronik sinyalleri topladığını söyledi.

Beyaz Saray haberi doğrulamadı.

Ancak Amerika Birleşik Devletlerili yetkililer, balon ülke üzerinde süzülürken istihbarat toplama hünerini sınırlamayı muvaffak olduklarını söylüyor.

Pazartesi günü, bir korunma bakanlığı lafçısı, Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Ofisi’nun FBI hala balon enkazını araştırmakta olduğunu söyledi.

Balonun hangi askeri kuruluşların üzerinde uçtuğunu söylemeyi yalanlayan lafçı Sabrina Singh, “Balonun manevra yapabildiğini ve maksatlı olarak bir yolu takip edebildiğini biliyoruz” dedi.

Singh, “Hala Çin’in toplayabildiği istihbarat hakkında bir değerlendirme yapıyoruz, ancak attığımız adımların daha evvel uydulardan toplayabildiklerinden aşırısını ele geçirmelerini engellediğini öğreniyoruz” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletlerili yetkililer, Şubat ayı başlarında Amerikan hava sahasına yine girmeden evvel balonu Alaska ve Kanada üzerinde izlediklerini söylediler.

Yaklaşık 60 metre boyunda olan taşıt, 4 Şubat’ta bir Amerika Birleşik Devletleri savaş uçağı tarafından Güney Carolina kıyılarında vuruldu.

Amerika Birleşik Devletlerinin bir hayli alıngan nükleer füzesine konut sahipliği yapan Montana eyaleti üzerinde de balon görülmüştü.

Çinli yetkililer, bunun sivil bir meteoroloji balonu olduğunu ve Amerika Birleşik Devletlerinin onu düşürerek fazla tepki gösterdiğini söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’li yetkililer medyaya, Çin’in balonu hakimiyet edebildiğini, böylece askeri üslerin üzerinden birden fazla geçiş yapabildiğini, bazen sekiz sayıyı biçiminde uçtuğunu söylediler.

Olay diplomatik meseleye ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Çin gezisini iptal etmesine yol açtı.

Balonun düşürülmesinden sonraki haftalarda, Amerika Birleşik Devletleri savaş uçakları, Çin menşeli olduğundan şüphelendikleri değişik birkaç balonu daha düşürdü. Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı, Çin’in dünya çapında bir balon filosu işlettiğini söylüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Abd Basını: ‘Casus Balon Gerçek Zamanlı Olarak Çin’e Veri Gönderdi’

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz