Abd: Çin Hong Kong’da Yargı Bağımsızlığını Ve Hukukun Üstünlüğü Baltalamayı Sürdürüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, kapsamlı bir raporda Çin hükümetinin Hong Kong’da yargı bağımsızlığını ve hukukun üstünlüğünü baltalayarak Amerika Birleşik Devletlerinin çıkarlarını tehdit eden eylemlerini sürdürdüğünü değerlendirildi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, 2023 Hong Kong Siyaset Eylem Raporu’nu yayınladı.

Raporda, Çin’in Hong Kong’un otonomluğunun korunmasını güvence altına alan 1984 Çin-İngiltere Ortak Deklerasyonu uyarınca mükellefliklerini yerine getirmesi gerektiği ancak “milli güvenlik” gerekçesiyle Hong Kong’da “hukukun üstünlüğüne, hak ve serbestliklere karşı tehdit oluşturan geniş kapsamlı adımlar attığına” vurgu yapıldı.

Hong Kong’da genel tercihlerin yapılmasına imkân sağlanmadığına işaret edilen raporda, Çin’in Hong Kong’da demokratik tercihlerin önünde maniler yarattığı, yargı bağımsızlığına müdahale eden ve insan haklarını dikkate almayan Ulusal Güvenlik Yasası’nı uygulamaya devam ettiği belirtildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Aralık 2022’de, Çin Milli Millet Kurultayı Daimi Kurulu NPCSC, Hong Kong’da Ulusal Güvenlik Koruma Kurulu Başkanı ve Kanunuma Konseyi Başkanı’nın milli güvenlikle alakalı mevzularda meşru kararlar verebileceğini ve bunların yargı teftişine tabi olmadığını belirten içtihatını yayımladı. Hukuk uzmanlarına göre bu İçtihat, Hong Kong yürütme uzvunun yargıya karşı otoritesini ehemmiyetli miktarda artırabilir. Hong Kong’daki politik ifade serbestliğine karşı legal operasyonlar devam etti, internet hürlüğü kısıtlandı ve tutukluluk vakitleri uzadı. Hong Kong ve Çin yetkilileri, demokrasi yanlısı gruplara, medya kuruluşlarına, aktivistlere, gazetecilere, politik partilere, sendikalara ve Hong Kong hükümetiyle alakalı tenkitlerde bulunan öteki şahıs ve kuruluşlara baskı uygulamaya devam etti.”

Raporda, Çin’in bu uygulamalarının Amerika Birleşik Devletlerinin çıkarlarına tehdit teşkil ettiği savunuldu.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, rapor üzerine yazılı açıklamada bulundu.

Blinken, Çin ve Hong Kong’un yargı bağımsızlığını ve hukukun üstünlüğünü zayıflatmaya devam ettiğini kaydetti.

Geçen sene, Çin ve Hong Kong yetkililerinin karşıları kabahatli gidişata düşürerek, Hong Kong ulusunun temel haklarını ve hürlüklerini zayıflatmakta ve şehrin vadedilen otonomluğunu ortadan kaldırdığını belirten Blinken, “Bugün yayınlanan Hong Kong Siyaset Eylem Raporu, sivil toplum, medya ve karşı seslere müteveccih Çin ve Hong Kong otoritelerinin devam eden baskısını ayrıntılı bir biçimde ele almaktadır.” ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’li Bakan, “Siyasi düşünceleri sebebiyle hapsedilen ve çoğu hali hazırda tutuklu olan bin 200’den fazla şahıs bulunmaktadır.” bilgisini paylaştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Abd: Çin Hong Kong’da Yargı Bağımsızlığını Ve Hukukun Üstünlüğü Baltalamayı Sürdürüyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz