Abd, Rusya’da Casuslukla Suçlanan Gazeteci Gerşkoviç’in Tutuklanmasını Şiddetle Kınadı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NEW Amerika Birleşik Devletleri, Amerikan yurttaşı gazeteci Evan Gerşkoviç’in Rusya tarafından ajanlıkla yargılanarak hapsedilmesini şiddetle ayıpladı.

Beyaz Saray Lafçısı Karine Jean-Pierre, Wall Street Journal gazetesi Moskova muhabiri Evan Gerşkoviç’in Rusya’da hapsedilmesine ait yazılı açıklama yayımladı.

Gerşkoviç’in hapsedilmesine ait haberler sebebiyle derin kaygı dinlediklerini belirten Jean-Pierre, dün gece Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Wall Street Journal gazetesi ve Gerşkoviç’in ailesiyle temasa geçtiğini bildirdi.

Jean-Pierre, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığının Gerşkoviç’in konsolosluk ulaşımı için de Rus hükümeti ile doğrudan temas kurduğunu aktararak, “Amerikan yurttaşlarının Rus hükümeti tarafından hedef alınması kabul edilemez. Gerşkoviç’in hapsedilmesini şiddetle kınıyoruz.” ifadesine yer verdi.

“Ayrıca Rus hükümetinin gazetecileri ve basın hürlüğünü hedef alma ve baskı yapmaya devam etmesini ayıplıyoruz.” diyen Jean-Pierre, hükümetin, Amerikan yurttaşlarının Rusya’ya seyahat etmeme ihtarına kulak vermesi gerektiğini bildirdi.

Jean-Pierre, “Dışişleri Bakanlığının da öneri etmeye devam ettiği gibi Rusya’da ikamet eden veya bu ülkeye seyahat eden Amerika Birleşik Devletleri yurttaşları şipşak ülkeyi terk etmelidir.” ihtarında bulundu.

Ajanlıkla yargılanan Gerşkoviç’in tutuklanması

Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB, Yekaterinburg’da ajanlık yargılamasıyla nezaretine aldığı Amerika Birleşik Devletleri merkezli The Wall Street Journal gazetesinin Amerikan yurttaşı Moskova muhabiri Gerşkoviç’in “Amerikan hükümeti için ajanlık” yargılamasıyla hapsedildiğini bildirmişti.

Açıklamada, “Amerikan tarafından verilen yönergeyle hareket eden Gerşkoviç’in, Rus askeri-sanayi kompleksindeki firmalardan birinin faaliyetleri hakkında devlet gizemi oluşturan bilgiler topladığı tespit edildi. Mevzubahisi yabancı yurttaş, saklı bilgileri elde etmeye çalışırken Yekaterinburg’da nezaretine alındı.” ifadeleri kullanılmıştı.

Rusya Dışişleri Bakan Dayanakçısı Sergey Ryabkov, hapsedilen gazetecinin Amerika Birleşik Devletleri ile mahkum metamorfozu kapsamına alınması mevzusunda, “Bu düzlemde mevzuyu gündeme getirmezdim. Zira geçmişte asıllaşan bazı metamorfozlar, halihazırda cezalarını sürüklemekte olan şahıslar içindi.” ifadelerini kullanmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Abd, Rusya’da Casuslukla Suçlanan Gazeteci Gerşkoviç’in Tutuklanmasını Şiddetle Kınadı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz