Abd Senatosu’ndan Depremlerden Etkilenen Türkiye’ye Destek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NEW Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda, zelzelelerden etkilenen Türkiye ve Suriyelilere taziyelerin iletildiği ve yine inşa mücadelelerine destek çağrılarının yapıldığı karar tasarısı geçti.

Demokrat Oregon Senatörü Jeff Merkley, 16 Şubat’ta sundukları, 6 Şubat 2023’teki zelzelelerden etkilenen Türkiye ve Suriyelilere taziyelerin iletildiği ve bu kapsamda dayanışma iletileri kapsayan karar tasarısının kabul edildiğini duyurdu.

Karar tasarısında, devirici zelzelelerden etkilenen “NATO bağlaşığı Türkiye” ve Suriyelilere taziyede bulunuldu. Zelzelelerin 1939’dan beri Türkiye’de alana gelen en güçlü zelzeleler olduğu kaydolunan karar tasarısında, çok rakamda şahsın yaşamını kaybettiği ve binlerce şahsın zelzelelerden etkilendiği hatırlatıldı.

Amerika Birleşik Devletlerinin zelzelelerden etkilenen Türkiye ve Suriye milletine verdiği destekderi de bahsedilen karar tasarısında, zelzele bölgelerinde insani yardım faaliyetlerinde yer alan müessese ve şahısların mücadeleleri takdir edildi.

Senatörler, Amerika Birleşik Devletleri hükümetini, Türkiye’deki yerel makamlar ve Suriye’de beynelmilel kabul gören müesseselerle koordinasyon içinde yine inşa gayretlerini desteklemeye çağırdı.

Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin, NATO bağlaşığı Türkiye’ye arama kurtarma, itfaiye, yapı mühendisleri, tıbbi personel ve malzeme ile teknik uzman dayanağı vermeye davet edildiği karar tasarısında, BM Güvenlik Konseyi’ne Suriyelilere dayanakların iletilmesi için seçenek hudut geçişlerinin bulunması ve Suriye’nin kuzeyindeki şiddetin şipşak durdurulması çağrısı yapıldı.

Öbür yandan karar tasarısında, Sezar Yaptırım Kanununun ihlal edilmemesi ve Suriye’deki Esed rejiminin yine inşa dayanaklarından yararlanmaması gerektiği vurgulandı.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Türkiye’ye verdikleri desteklerden dolayı Senato abonelerine teşekkür edildi.

Kongrenin öbür kanadı Temsilciler Meclisinde de 28 Şubat’ta zelzelelerden etkilenen Türkiye ve Suriyelilere taziyelerin iletildiği, Amerika Birleşik Devletlerinin Türkiye ve Suriye milletine verdiği dayanağı takdir eden ve Esed rejiminin, BM dayanaklarının ülkenin kuzeyindekilere erişmesini yasaklayan eylemlerinin ayıplandığı karar tasarısı kabul edilmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Abd Senatosu’ndan Depremlerden Etkilenen Türkiye’ye Destek

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz