Abd Ve Müttefikleri Casus Yazılımlar Konusunda Harekete Geçiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NEW Amerika Birleşik Devletleri ve bazı bağlaşık ülkeler, milli ve beynelmilel güvenliğe tehdit oluşturan ajan yazılımların makûsa kullanımını yasaklamak için ortak adımlar atacak.

İkinci Demokrasi Doruğu kapsamında Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Kosta Rika, Danimarka, Fransa, Yeni Zelanda, Norveç, İsveç, İsviçre ve İngiltere, ticari ajan yazılımların makûs emellerle kullanımı ve yaygınlaşması karşısında daha sıkı milli ve beynelmilel güvenlik tedbirlerinin alınması mevzusunda ortak açıklama yayımladı.

Ajan yazılımların dünya genelinde makûsa kullanıldığına işaret edilen açıklamada, bunun önüne geçmek için “güçlü adımların” atılacağı ve bu hususta işbirliği yapılacağı vurgulandı.

Açıklamada, makûs emelli ajan yazılım kullanıcılarına yazılım, teknoloji ve teçhizat ihracatının önleneceği lafı verildi.

İlgili ülkelerin, ticari ajan yazılımların artması ve makûsa kullanımı mevzusunda bilgi paylaşımı yapacağı bildirilen açıklamada, bu hususta farkındalığı artırmak ve uygun standartlar tanımlamak için piyasa ortakları ve sivil toplumla da yakın biçimde çalışılacağı kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, 27 Mart’ta, milli güvenliğe tehdit oluşturan ticari ajan yazılımların devlet makineleri ile yurt içi ve dışındaki Amerika Birleşik Devletleri personelinin elektronik makinelerinde kullanılmasını meneden başkanlık kararnamesini imzalamıştı.

Kararname, “milli güvenliğe tehlike oluşturan ve dünya genelinde insan hakları ihlallerine ihtimal tanıdığı için yabancı oyuncular tarafından makûsa kullanıldığı” tespit edilen yabancı veya yerli ticari kuruluşlar tarafından oluşturulan ajan yazılımların, emniyet teşkilatı, korunma ve istihbarat faaliyetinde bulunanlar dahil federal hükümet daireleri ve müesseselerinde menedilmesini öngörüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Abd Ve Müttefikleri Casus Yazılımlar Konusunda Harekete Geçiyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz