Abd’de 23 Yıl Hapisten Sonra Serbest Bırakılan Müslüman Mahkum Hakkındaki Karar Tekrar Geri Alındı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletlerinin Maryland eyaletinde, 23 sene mapus uyuduktan sonra ispatlardaki kuşku sebebiyle mapus cezası bozularak geçen sene hür vazgeçilen Müslüman mahkum Adnan Syed hakkındaki duruşma kararı tekerrür geri alındı.

Maryland temyiz duruşması, Syed hakkındaki cezayı bozan alt duruşmanın kararını, alakalı mahkeme tarihi hakkında kurbanın ailesine yeterince evvel haber verilmediği ve mahkeme sırasında kanıtları sarihçe göremedikleri mazeretiyle bozdu.

Eyalet kanunlarının mağdurlara, mahkumiyet kararlarının iptali mahkemesinden evvel bildirimde bulunma hakkı sağladığı kaydolunan kararda, cinayet kurbanı Hae Min Lee’nin ailesinin bu hakkının Syed’in mahkumiyet kararını bozan mahkemede ihlal edildiğine hükmetti.

Kararda, alt duruşmanın, Hae Min Lee’nin kardeşi Young Lee’ye, mahkemeden sadece bir iş günü evvel haber verdiği, California’da yaşayan Lee’nin mahkemeye bizzat katılması yerine uzaktan video konferans yoluya katılmasını istediği kaydedildi.

Syed’in mahkumiyet kararının iptali mahkemesinin tekerrür yapılması için yeni bir tarih tanımlanırken, öbür yandan, mevzubahisi ihlalin düzenlenmesi sürecinde Syed’in tekerrür nezaretine alınmasına gerek olmadığı ifade edildi.

CNN’e konuşan Lee ailesinin avukatı David Sanford, “Temyiz duruşmasının alt duruşmayı, delillerin sarih bir duruşmada sunularak, duruşmanın kararının dünyanın göreceği ispatlara direneceği transparan bir mahkeme yürütmesi için manipülasyonundan memnunuz.” ifadesini paylaştı.

Lee’nin ailesi eylül 2022’de yapılan mahkumiyetin bozulması mahkemesinin tekerrür yapılması için temyize başvurmuştu.

Olay

Adnan Syed, 1999’da Woodlawn Lisesi talebesi Lee’nin öldürülerek cesedinin Baltimore’da bir parka gömülmesiyle alakalı soruşturma kapsamında hapsedilmiş ve 23 sene süresince masum olduğunu ispatlayamamıştı.

Avukatı Rabia Chaudry’nin, Syed’in davasındaki yanılgıları anlattığı Podcast ivedisi ve “Adnan’ın Öyküsü” ismiyle çıkardığı kitabı büyük alaka görmüş, davanın yine ele alınmasının önünü açmıştı.

Maryland’ın Baltimore şehrinde egemen Melissa Phinn, savcıların seçenek kuşkuluları yeterince incelemediği ve cılız kanıtlar öne sürdüklerini tanımlayarak, Syed’in 1999’da daha önceki kız dostu Hae Min Lee’yi öldürmekten aldığı ömür boyu mapus cezası mahkumiyetini 20 Eylül’de bozmuştu.

41 yaşındaki Syed, 23 sene mapus uyuduktan sonra getirildiği son mahkemede duruşma salonundan kelepçesiz olarak çıkmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Abd’de 23 Yıl Hapisten Sonra Serbest Bırakılan Müslüman Mahkum Hakkındaki Karar Tekrar Geri Alındı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz