Abd’de Elektrikli Araç Teşvikleri Için Yeni Kurallar Açıklandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NEW Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, elektrikli taşıtlara müteveccih vergi teşvikleri kapsamında 18 Nisan’dan itibaren geçerli olacak yeni kaideleri duyurdu.

Konuya ait yapılan açıklamada, Bakanlık ve Amerika Birleşik Devletleri Kazanç Yönetinin IRS Enflasyonu Düşürme Kanunu kapsamında, yeni “pak vasıta” kaidelerini kapsayan rehberi yayımladığı bildirildi.

Söz mevzusu kaidelerin, harcayıcılar için maliyetleri düşürme, dayanıklı bir endüstriyel temel oluşturma ve Amerika Birleşik Devletlerinde imali teşvik etmeye katkıda bulunacağı ifade edilen açıklamada, enerji güvenliği için hayati ehemmiyetteki eş fikirlere sahip ortaklarla tedarik zincirlerini kuvvetlendireceği kaydedildi.

Açıklamada, Enflasyonu Düşürme Kanunu’nın yürürlüğe girmesinden bu yana, Amerika Birleşik Devletleri “pak vasıta” ve akümülatör tedarik zincirinde en az 45 milyar dolarlık özel sektör yatırımının açıklandığı andırdırılarak, yayımlanan rehberin de ülkedeki emekçilerin, işletmelerin ve harcayıcıların bu yatırımlardan faydalanmaya devam etmesini sağlayacağı aktarıldı.

Kılavuza göre, elektrikli vasıta vergi teşvikinden yaralanmak için taşıtların Kuzey Amerika’da son kurulumdan geçmesi, satış maliyetinin minibüs, kamyonet veya SUV vasıtalar için 80 bin doları, öbür vasıtalar için 55 bin doları aşmaması gerekecek.

Ayrıca, 7 bin 500 dolarlık vergi teşvikine hak kazanabilmek için vasıtada bulunan hem kritik mineral ve hem de batarya bileşenlerinde yerlilik oranlarını sağlama koşulu aranacak.

Bu kapsamda, taşıtlardaki Amerika Birleşik Devletlerinde veya Amerika Birleşik Devletlerinin özgür ticaret uyuşmasına sahip olduğu bir ülkede çıkarılması veya işlenmesi gereken kritik mineral yüzdesi, 2023 için yüzde 40 olurken, seneler haysiyetiyle 10’ar puanlık çoğalışla 2026’da yüzde 70’e ulaşacak.

Batarya bileşenlerinin yerlilik yüzdesi de bu sene için yüzde 50 olarak tanımlanırken, giderek yükselecek ve 2029’dan itibaren yüzde 100 olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Abd’de Elektrikli Araç Teşvikleri Için Yeni Kurallar Açıklandı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz