Abd’de Orta Ölçekli Bankalar, Tüm Mevduatlarının 2 Yıl Boyunca Sigortalanmasını Istedi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NEW Amerika Birleşik Devletleri Orta Ölçekli Banka Ortak Yönetimi MBCA, Federal Mevduat Sigorta Müesseseyi FDIC sigortasının gelecek 2 sene süresince tüm mevduatları içerecek biçimde genişletilmesini arz etti.

Bloomberg’in haberine göre, aboneleri 100 milyar dolara kadar varlığı bulunan bankalardan oluşan MBCA, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed , Paranın Hakimiyeti Büroyu OCC ve FDIC’ye mektup gönderdi.

Gönderdiği mektupta federal tertip edicilerden FDIC sigortasını gelecek 2 sene süresince tüm mevduatları içerecek biçimde genişletmelerini isteyen MBCA, bunun bankalardan daha fazla mevduat çıkışına neden olmamak için lüzumlu olduğunu savundu.

MBCA ayrıca, tertip etmenin bankacılık sektörünü karara kavuşturacağını ve daha fazla banka iflası ihtimalini eksilteceğini ifade etti.

Bankacılık sektörünün genel olarak sıhhatli olduğuna ancak büyük bankalar dışındaki bankalara olan güvenin eksildiğine işaret eden MBCA, sektöre olan güvenin yine kuruluş edilmesi gerektiğini vurguladı.

MBCA, başka bir bankanın daha iflası gidişatında mevduat çıkışının süratleneceğini belirtti.

Bankacılık sektöründe kriz endişesi

Geçen hafta, Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük 16’ncı bankası olan Silikon Vadisi Bankasının SVB iflası, 2008 küresel finansal krizinden bu yana en büyük banka iflaslarından biri olmuştu. SVB’nin ardından New York merkezli Signature Bank da iflas etmişti.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, Fed ve FDIC, iflas eden bankalardaki mevduat sahiplerinin paralarının tamamına ulaşabileceklerini açıklamıştı.

İsviçre’nin en büyük ikinci bankası konumundaki Credit Suisse’in kasvete girmesi ile Amerika Birleşik Devletlerili First Republic Bank’ın yaşadığı güçlükler de bankacılık krizine ait kaygılara neden olmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Abd’de Orta Ölçekli Bankalar, Tüm Mevduatlarının 2 Yıl Boyunca Sigortalanmasını Istedi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz