Abd’de Tüketici Güveni Nisanda Geriledi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NEW Amerika Birleşik Devletlerinde Conference BoardTüketici Güven Endeksi, nisanda aylık bazda 2,7 puan eksilişle 101,3’e düştü.

Conference Board, Amerikalı harcayıcıların meyillerini ölçen harcayıcı güven endeksine ait nisan ayı bilgilerini açıkladı.

Buna göre, harcayıcı güven endeksi, nisanda geçen aya mukayeseyle 2,7 puan düşerek 101,3’e geriledi.

Piyasa temennilerinin altında hakikatleşen harcayıcı güveninin bu yarıyılda 104 kıymetini alması varsayım ediliyordu. Mart ayına ait harcayıcı güveni ise 104’e revize edildi.

Amerikalı harcayıcıların mevcut iş ve iş eforu piyasası şartlarına ait değerlendirmelerini yansıtan mevcut gidişat endeksi, nisanda 2,2 puan çoğalışla 151,1’e çıktı.

Geleceğe müteveccih kısa yarıyıllı değerlendirmeleri yansıtan temenniler endeksi ise aynı yarıyılda 5,9 puan eksilerek 68,1’e düştü.

Temenniler endeksi, Şubat 2022’den bu yana Aralık 2022 hariç tüm aylarda 80 bedelinin altında kaldı. Endeksin 80 bedelinin altında gelmesi, gelecek bir sene içinde resesyon beklendiğine işaret ediyor.

“Harcayıcılar kötümser hale geldi”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Conference Board’un Kıdemli Ekonomi Direktörü Ataman Özyıldırım, harcayıcıların mevcut iş civarına ait pozitif değerlendirmelerinin nisanda bir ölçü iyileştiğini ancak temennilerinin eksiliş kaydolduğunu belirtti.

Harcayıcı temennilerinin resesyon sinyalleri veren seviyenin altında kaldığına işaret eden Özyıldırım, “Harcayıcılar, hem iş şartlarının hem de iş eforu piyasalarının görünümü mevzusunda daha kötümser hale geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Özyıldırım, harcayıcıların enflasyon temennilerinin yüzde 6,2 ile sabit kaldığına değinerek, ev, araba, konut eşyası ve tatil satın alma tasarılarının olası tasarrufların bir işareti olarak geri çekildiğini kaydoldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Abd’de Tüketici Güveni Nisanda Geriledi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz