Add Samsun Şube Başkanı Birol Yelekin: “Atatürk ‘Tam Bağımsız’ Bir Devlet Kurmanın Yollarını Açmıştır

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

18 Mart Çanakkale Galibiyeti ve Şehitleri Anma Gününde Atatürkçü Düşünce Derneği ADD Samsun Şubesi’nce fener alayı tertip edildi. Kalabalık bir grup İlkadım ilçesi DSİ 7. Bölge Müdürlüğü önünden ellerinde fenerleriyle Onur Abidesine kadar sloganlar atarak yürüdü.

18 Mart Çanakkale Galibiyeti ve Şehitleri Anma Gününde Atatürkçü Düşünce Derneği ADD Samsun Şubesi’nce fener alayı tertip edildi. Dün akşam saat 19.00’da başlayan fener alayı 20.30’da basın açıklamasıyla son buldu. Açıklamayı yapan Samsun Şube Başkanı Birol Yelekin şunları söyledi:

” Çanakkale Galibiyeti; tarihin akışını değiştirmiş, emperyalizmi bozguna uğratmış en ehemmiyetlisi de Türk ulusunun 232 senelik bozgunlar zincirine son noktayı koymuş bedelli bir başarıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine çıkmasıyla Türk ulusu kendi küllerinden yine doğmuş, bütün bağımsız bir devlet kurmanın yollarını açmıştır. İtilaf devletleri 19 Şubat 1915 tarihinde en güçlü donanmalarıyla Çanakkale Boğazı’na dayanmış, İstanbul’u teslim almak istemiştir. Karadeniz’e çıkma emelleri Çarlık Rusya’sına takviye ederek Almanya’nın saf dışı vazgeçilerek 1. Dünya Savasının tamamlanmasını sağlamaktır.

“57. ALAYLA ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DESTANINI YAZDIRDILAR”

Kahraman Türk Halkı beklemedikleri bir direnç göstererek dünyanın en büyük savaş gemilerine karşı Nusret Mayın Gemisi’nin son gece döşediği mayınlar ve kıyı topçu ateşi sayesinde 18 Mart 1915 akşamı büyük bir mağlubiyete uğratılmıştır. Denizden geçemeyeceğini anlayan düşman askeri bu sefer 25 Nisan 1915 sabahı sekiz buçuk ay sürecek kanlı kara savaşını başlattı. Öğrenmiyorlardı ki karşılarına Mustafa Kemal gibi bir dahi çıkacaktı. Conkbayırı’nda, Anafartalar’da görülmemiş üstün savaş stratejileriyle ve ‘Ben size taarruzu değil can vermeyi buyuruyorum!’ dediği 57. Alayla Çanakkale Geçilmez destanını yazdırmıştır. Çanakkale savaşlarının heveslendirdiği Türk halkı, Mustafa Kemal’in önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisini açmış, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuştur. Dün Çanakkale’yi geçemeyenler ne yazıktır ki bugün iktidarı elinde bulunduranların yanlış uygulamaları suratından ülkemiz limanlarını, fabrikalarını ellerine geçirmişlerdir. Bugün her zamankinden daha açıkgöz olmalıyız. Çanakkale dirençtir, Çanakkale Nusret Mayın Gemisi’dir, Çanakkale Seyit Onbaşı’dır, Çanakkale 57. Alaydır, Çanakkale Mustafa Kemal’dir. Çanakkale büyük bir destan ve geçilmezdir. Çanakkale savaşlarının 108. senesinde Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi minnet ve saygı ile anıyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Add Samsun Şube Başkanı Birol Yelekin: “Atatürk ‘Tam Bağımsız’ Bir Devlet Kurmanın Yollarını Açmıştır

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz