Akıllı Telefonlara Gelen Devasa Zam Iptal Edildi!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı 2020 senesinde yerli üreticiyi koruma emeliyle uslu telefonlar için ithalat himaye uygulaması ismi verilen bir uygulama getirdi. Burada 200 dolar altında olan telefonların sadece bakanlık izniyle ithal edilebileceği söylendi. Bu hudut 28 Mart itibariyle 350 dolara çekildi. Fakat saatler sonra iptal edildi.

Resmi Gazete’de yayınlandı: İthalat himaye uygulaması daha önceki haline döndü!

Geçtiğimiz şubat ayının sonunda uslu telefon ithalatında yeni bir tertip etme yapıldı. Burada mevcutta yalnızca bakanlık izniyle ithal edilebilen telefonların hududu 200 dolardan 350 dolara yükseltildi. Bu da özel izni olmayan üreticilerin mahsulünün maliyeti 100 dolar da olsa 350 dolar üzerinden vergilendirileceği anlamına geliyordu.

Hatta bu karardan sonra 24 Mart tarihinde airFryer ve robot süpürge başta olmak üzere bir hayli mahsule eş sınırlama getirildi. 2. karara göre maliyeti 200 doların altında olan robot süpürgeler ve 100 doların altında olan AirFryer modelleri Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’nden himaye evrakı alınmadığı sürece ithal dolaysız olarak edilemeyecek.

AirFryer ve robot süpürge almak için son kısmet: Büyük zam geliyor!

Başka Bir Deyişle bir robot süpürgenin yurt dışı maliyeti 50 dolar da olsa Türkiye’ye gelince 200 dolar olduğu kabul edilerek vergi uygulanacak. Uslu telefonlarda uygulanan ithalat himaye uygulaması da bunun bir eşi olarak 200 dolar hududu ile yürürlükteydi.

Daha sonra bu hudut 350 dolara çekildi. Fakat bu gidişat ülkemize 4-5 bin TL bandında gelecek 150 dolarlık uslu telefonların maliyetinin 10 bin TL seviyesine çıkmasına yol açacaktı. Bu da giriş segment ile orta segmentin neredeyse aynı maliyete satılması anlamına geliyor.

Fakat bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile beraber bu uygulama iptal edilerek daha önceki haline döndürüldü. Başka Bir Deyişle uslu telefonlar için uygulanan ithalat himaye uygulaması hududu tekerrür 200 dolara çekildi. Ancak robot süpürge ve öbür teknolojik aygıtlarda bir farklılık olmadığını ve uygulamanın aynen sürdüğünü belirtelim.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akıllı Telefonlara Gelen Devasa Zam Iptal Edildi!

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz