Aliyev, 2. Karabağ Savaşı’nda Işgalden Kurtarılan Talış’da Nevruz Ateşini Yaktı Açıklaması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 2. Karabağ Savaşı’nda Ermenistan işgalinden kurtarılan Talış köyünde Nevruz ateşini yaktı.

İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva ve kızı Arzu Aliyeva ile Terter şehrinin Sukavuşan kasabası ile Talış köyünü ziyaret etti.

Talış köyünde Nevruz ateşini yakan Aliyev halka seslendi.

Azerbaycan milletinin bayramını üçüncü yıldır Karabağ’dan kutladığını, bunun büyük mutluluk olduğunu söyleyen Aliyev, kendilerine bu mutluluğu yaşatan kahraman şehitleri hürmetle andığını, kahraman Azerbaycan askerlerini canı gönülden selamladığını belirtti.

Aliyev, 30 senelik işgal yarıyılında Azerbaycan milletinin uğradığı haksızlıkları, arabulucu devletlerin, meseleyi çözmek yerine dondurma teşebbüslerini andırdırarak, ülkenin hakkını savaş alanında, kan dökerek iade ettiklerini kaydetti.

2. Karabağ Savaşı’nda elde edilen galibiyetin Azerbaycan tarihinin en parlak sayfalarından olduğunu vurgulayan Aliyev, “Ne Yazık Ki Ermenistan, 2. Karabağ Savaşı’ndan ders çıkarmadı. Ermenistan’da intikam isteyen eforların baş kaldırdığını görüyoruz. Yeniden Azerbaycan’a müteveccih toprak iddialarında bulunuyorlar. Ermenistan idaresini bu lekeli işlerden sakınması mevzusunda uyarıyoruz. Ermenistan’ın artta duran bazı ülkelere de işte buradan, işgalden kurtardığımız Talış köyünden bu lekeli işlere son vermesi için ihtarda bulunuyoruz. Hiçbir dış efor Azerbaycan devletinin ve milletinin istemini etkileyemez.” dedi.

Aliyev, Ermenistan ve sponsorlarının işgal yarıyılında Azerbaycan’ı görüşmelerle yormak ve işgali kabullenmesini sağlamak için çalıştıklarını belirterek, “Şimdi Azerbaycan kendi topraklarını serbestliğe kavuşturduktan sonra bize karşı ne kadar haksız adım atılıyor ve ne kadar lekeli iş yapılıyor. Ermenistan’ın hamileri, Ermenistan’ın atak siyasetine ortak olan ülkeler bize karşı enformasyon savaşı duyuru ettiler.” diye konuştu.

Bir zamanlar Azerbaycan’ı tehdit eden Ermenistan idaresinin bugün, “vazgeçin 29 bin kilometrekarelik Ermenistan’ın yüzölçümü topraklarımızda yaşayalım” dediğini andırdıran Aliyev, şunları söyledi:

“Ermenistan’ın 29 bin kilometrekarelik topraklarda rahat yaşayabilmesi için bir koşulu var. O koşul da bizim koşulları kabul etmeleridir. Karabağ’ı resmen Azerbaycan toprağı olarak tanımalı, bizimle barış antlaşması imza atmalı, bizim koşullarımıza göre ülke hudutlarını tanımlamalılar. Yalnızca bu vaziyette 29 bin kilometrekarelik topraklarda rahat yaşayabilirler. Ermenistan bizim toprak tamlığımızı tanımıyorsa biz de onların toprak tamlığını tanımayacağız. Ermenistan ve arttaki ikiyüzlü ülkeler neticenin ne olacağını öğrensinler. Bize karşı hiçbir lekeli tasarının gerçekleşmeyeceğini öğrenmeliler. Hem eforumuz hem de arkadaşlarımız var. dünyada güçlü konumumuz ve güçlü istemimiz var.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aliyev, 2. Karabağ Savaşı’nda Işgalden Kurtarılan Talış’da Nevruz Ateşini Yaktı Açıklaması

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz