Ankara’da Balık Üretip, Sürdürülebilirlik Yaratan Belediye!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin dört bir yanında hayvanlarımız ne yazık ki caddede yaşıyor. Cadde hayvanlarını gözetmek için yurttaşlar fertsel olarak mücadele gösterirken, belediyeler de bu mevzuda ehemmiyetli adımlar atmaya başladı. Hayvanlar mevzusunda ehemmiyetli adım atan belediyelerden bir tanesi de Sincan oldu.

Sincan Belediyesi hayvanlar için mama üretiyor

Sincan Geçici Hayvan Bakım Konutu ve Rehabilitasyon Merkezi’nde mama imaline başlayarak ehemmiyetli bir adım atıldı. Kurulan kuruluşta ilk etapta günlük bir ton mama üretecek olan Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan ile kuruluşu inceledik. Bu kuruluşta hem dayanağa fukara hayvanların gereksinimleri gideriliyor hem de köpek maması üretiliyor.

İlk etapta günlük bir ton imal kapasitesiyle çalışmaya başlayan kuruluşta elde edilen mamalar, Başkent’teki cadde hayvanlarının beslenmesi için kullanılacak. Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından yiyeceklerin geri dönüşümünden üretilen mama sayesinde senede 3,5 milyon TL tasarruf elde edilmesi hedefleniyor.

Yenilenebilir enerjide rekor sihrime!

Sürdürülebilirlik mevzusunda açıklamalar yapan Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese; ‘BM Genel Kurulu’nun aldığı karar ile 30 Mart’ı ‘Beynelmilel sıfır atık günü’ olarak duyuru ettiğini’ açıklamıştı. Bu kuruluş da sıfır atık maksadı ile yola çıkarak hayvanlara mama yapımı ile başladığı bu yolda ehemmiyetli adımlar atmış vaziyette. Sürdürülebilirliğin ön tasarıda yakalandığı Hayvan Bakım Konutu ve Rehabilitasyon Merkezi, takribî 25 dönüm üzerinde kurulu.

Hayvanların yaşları ve cinslerine göre mama yapımı yapılan kuruluşta bunun yanı gizeme sebze ve meyve yapımı yapılıyor. Aynı zamanda balık yapımının da başladığı kuruluşta, balık yemi için solucan yetiştiriciliği de başladığını görüyoruz. Biyogaz da yeniden bu kuruluş bünyesinde öne çıkan imaller arasında.

Sincan Geçici Hayvan Bakım Konutu ve Rehabilitasyon Merkezi sahip olduğu araziyi köpek maması yapımının dışında da en yararlı biçimde kullanarak, sıfır atık mevzusunda ehemmiyetli bir adım atmış vaziyette. Peki siz Sincan Belediyesi’nin bu hizmeti hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ankara’da Balık Üretip, Sürdürülebilirlik Yaratan Belediye!

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz